Körlük Nedir?

Katlanabilir Beyaz Baston

 

 Körlük, görme duyusunun tamamen ya da günlük yaşamı etkileyecek derecede kaybedilmesidir.
 
Yasal olarak yüzde 40 ve daha üzerinde görme kaybı olan kimseler engelli sayılırlar. Kanun ve yönetmeliklerin,kendileri için sağladığı haklardan yararlanırlar. Nüfusumuzun yüzde 12'si engellidir. Yani yaklaşık 8 buçuk milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bunların bir milyon kadarının görme engelli olduğu ifade edilmektedir. Nüfus sayımlarında yeterince ayrıntıya inilmediği için istatistikler tam olarak gerçek rakamları göstermemektedir.Bu sayfada görme engellilikle ilgili merak ettiğiniz bir çok bilgiye ulaşacaksınız.
Altı Nokta Şablonu Braille Alfabesi
--------------------------
UĞUR YUVARLAK DÜNYA 5’İNCİSİ
 
    2009 GENÇLER DÜNYA KÖRLER SATRANÇ ŞAMPİYONASINDA sporcumuz Uğur Yuvarlak, Dünya 5'inciliğini kazandı.
Uğur-Daniel maçı
Dünya Şampiyonu olan Venezuelalı Daniel Pulvett’i yenen tek sporcu,Sporcumuz Uğur Yuvarlak oldu.
-----------------------
Görme Engellilere Müjde!
Parayı tanımlayan ellerGörmeyenlerin dokunarak tanıyıp ayırt edebilecekleri TL’ler tedavülde
 Beş yıl önce TC. Merkez Bankası’na yazdığımız bir başvuru mektubu ile yola çıktık. Ardından, YTL. İnisiyatifini oluşturup www.paramitanimakistiyorum.com sitesini kurduk. Anketler yaptık, yabancı ülke paralarını inceledik, para ölçer cetvelin farklı örneklerini getirttik. Merkez Bankası yetkilileriyle toplantılar gerçekleştirdik.
 Yoğun çabalarımız sonunda amacımıza ulaştık. 1 Ocak 2009 günü tedavüle çıkan yeni paralar görme engellilerin kullanımına uygun hazırlandı. 
  Yeni paraları ve görmeyenler için getirilen tanıma kolaylıklarını anlatan rehberi, Merkez Bankası yetkililerinin teklifi üzerine kendimiz seslendirdik.
Sesli Para Tanıma Rehberini Dinlemek İçin Tıklayınız 
Yeni paralar Türkiye’ye  hayırlı olsun.
Paraölçer
PARA ÖLÇERLER DAĞITILIYOR
 
    Talebimiz üzerine Merkez Bankası tarafından yaptırılan ve yeni paraların birbirinden ayırt edilmesini körler için daha da kolaylaştıracak olan Para Ölçer cetvellerin dağıtımına başlandı.  Para ölçerler görme engellilerle ilgili sivil toplum örgütleri tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak.
 
GÖZDER : Zuhurat Baba Mah.Bakır Sk.No:6 Bakırköy-İstanbul 
 
Tel:0212 543 54 22
------------------
GÖRME ENGELLİ TİCKETİNG (BİLETLEME) UZMANI SEVDA BOZBEY’İN THY’DE Kİ BÜYÜK BAŞARISI
 
    Türk Hava Yolları’nın Call Center’ında görev yapan görme engelli Sevda Bozbey Yılmaz, konuşan bilgisayarını kullanarak telefonda müşterilere uçak bileti rezervasyonu yapıyor. Hitap güzelliği, kavrama becerisi ve hız gerektiren bu işte Sevda THY’de çalışan 600 gören arkadaşının içinde ilk 10’a girmeyi başardı.
 
Ayrıntılı bilgi için GÖRME ENGELLİLER bölümümüzdeki ilgili bağlantıyı tıklayınız.
---------------------
GÖRME ENGELLİ ÜNİVERSİTE BÖLÜM BAŞKANI
Koray Sazlı
 
Görme Engelli Kompozitör Koray Sazlı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Duysal Sanatlar Tasarım Anabilim Dalı Başkanlığı görevine getirildi. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarını bitiren Sazlı, Amerika’nın Boston Üniversitesinde doktora yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde armoni dersleri veren genç besteci idarî görevinin yanı sıra bu çalışmasını da sürdürecek.      
---------------------
GÖRME ENGELLİ UĞUR'UN ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVINDA BÜYÜK BAŞARISI
 
Uğur Yuvarlak
Vefa Lisesi mezunu görme engelli Uğur Yuvarlak (18), bu yılki üniversite giriş sınavında "Sözel 2 puan" türünde 363.961 ile Türkiye genelinde 1 buçuk milyon kişi arasında 24 üncü olmayı başardı.
 
Mezun olduğu Vefa Lisesi’nde İngilizce’de 200 gören arkadaşı arasında birinci olan Uğur, satrançtaki başarılarıyla da dikkat çekiyor. Takımının kaptanlığını yaparak okuluna madalyalar kazandırıyor.