Görmeyen Millî Dağcı ve Atlet Necdet Turhan

 

 

Görmeyen Millî Dağcı ve Atlet Necdet Turhan

Klimanjaro'nun zirvesinde Necdet Turhan,Türk Bayrağı ile

Dağcılık, içerdiği riskler nedeniyle görmeyenler için ilk akla gelecek spor dallarından biri gibi görünmüyor. Ancak ülkemizde bu konuda öncülük yapan görme engelli bir sporcumuz var : Necdet Turhan.

Necdet Turhan zorlu bir tırmanışta

Bu sporu,dağcılık gibi zor bir sporu yapıyor.Dağlara tırmanıyor . Bu amaçla özel yöntemler geliştirilmiş. Önden giden rehber elinde bir çan taşıyor, onu izleyen görme engelli sporcu da çan sesini dinleyerek yönünü tayin ediyor. Zaman zaman rehberle aralarında bağlantıyı sağlayan bir ipten de yararlanıyorlar. Necdet Turhan’ın tırmandığı yükseklikler arasında Afrika’nın çatısı sayılan 6000 Metrelik meşhur Klimanjaro Dağları da bulunuyor.

Klimanjaro'nun zirvesinde

Sporcumuzun bu alandaki parolası “Dağa göz değil yürek tırmanır”.

Necdet Turhan’ın uğraştığı ikinci spor dalı Atletizm. Uzun mesafe koşusu ve özellikle Maraton. Maraton, Atletizm'in en zor dallarından biri,hatta en zoru. 42 kilometrelik bir yarış bu dile kolay. Hem koşacaksın,yarışacaksın hem de derece yapacaksın.Necdet Turhan'ın Maratonda çok iyi dereceleri var.

Necdet Turhan maratonda

Hedeflediği “Beş kıtada beş maraton” hayâlini uzun uğraşılardan sonra gerçekleştirmiş.

 

Tabiî bu çalışmaları sırasında sponsorlara da ihtiyaç duyuyor.Bursa Nilüfer Belediyesi Spor Kulübü’nün lisanslı sporcusu. Bundan sonraki hedefi “Beş kıtada beş tırmanış”. Bununla “Engelimiz bize engel değildir”i vurgulayacak.

Gençlik yıllarında gazetecilikle uğraşan, halen Bursa Nilüfer Belediyesinde görev yapan Necdet Turhan 1957 de Balıkesir'de doğmuş, 23 yaşında görme yetisini kaybetmiş, ODTÜ Kamu Yönetimi mezunu, spor yaşamına orta yaşlarda başlamış ve bu alanda bir model oluşturuyor.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Necdet Turhan’ın Resmî Sitesi:

http://www.necdetturhan.com