Ünlü Kör Müzisyenler

 

Ülkemizde ve dünyada geçmişten bu güne görme engelliler müzik ile yakından ilgilenmişlerdir. Onlar arasından müziği meslek olarak seçenler vardır. Bazıları ise adlarını dünya müzik tarihine yazdıracak kadar başarılı olmuşlardır.
Âşık Veysel
Âşık Veysel
Ülkemizden, bu alanda belki de en çok tanınmış isim, aynı zamanda bir halk ozanı da olan Aşık Veysel'dir. 1973 yılında kaybettiğimiz Veysel, küçük yaşlarda geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetmiştir. Ancak içindeki yetenek ve sevgiyle sazı eline almış ve sonuçta,yalnız ülke sınırları içinde değil, dünya literatüründe bile adı geçen halk şairleri ve ozanları arasına girmiştir.
------------
Prof.Dr.Önder Kütahyalı:
Prof.Dr.Önder Kütahyalı
Bu isim ise belki de klâsik müzikle ilgilendiği için toplumun geneli tarafından çok tanınmamakla birlikte, görmezler camiası içinde iyi bilinmektedir. Önder Kütahyalı Konservatuvar eğitimi görmüş, daha sonra yine konservatuvarda hocalık yapmış, ayrıca bir süre senfoni orkestrasında keman çalmıştır.
----------
Kâni Karaca:
Kâni Karaca
Türk musikîsinin yanı sıra özellikle dinî müzik ve tasavvuf musikîsi alanında yaptığı icralarla tanınan Kâni Karaca ülkemizin en tanınmış mevlûthan ve hâfızlarındandır. Kendisi görme engelli olup Sadettin Kaynak'la yaptığı çalışmalardan çok yararlanmıştır.
---------
Rodrigo:
Rodrigo
İspanya'nın gelmiş geçmiş en büyük ve tanınan bestecisi hiç tereddütsüz Joaquin Rodrigo olarak kabul edilebilir. Özellikle 1937 yılında bestelediği ünlü gitar konçertosu Concierto de Aranjuez tüm dünyada tanınmaktadır. Bu eserin klâsik icrasının yanı sıra, binlerce değişik düzenlemesi yapılmıştır. Rodrigo'da üç yaşında kör olmuştur. Ancak gördüğü eğitim sayesinde yeteneğini geliştirerek büyük orkestralar için çok kompleks ve başarılı eserler bestelemiştir.
---------
Art Tatum:
Art Tatum
Asıl adı Arthur Tatum Jr.olan Amerikalı ünlü siyâhi caz piyanistidir. Kör olan ve inanılmaz bir hafızaya sahip bulunan Tatum ile ilgili olarak, “Uçak Notları” adlı kitabında ilginç bir anekdot yer almaktadır.Dünyaca ünlü Rus piyanist Vladimir Horowitz bir Amerika seyahatinde Art Tatum'la karşılaşır. Hatta onu biraz hafife alır. Birlikte oldukları bir ortamda önce Horowitz bir eser çalar. Ardından ise Tatum mütevazı bir tavırla piyanonun başına geçerek Horowitz'in çaldığı eseri ilk defa dinlemesine karşın aynen çalar ve sonra da bir kez daha farklı bir şekilde çalar. Bu yorumdan sonra ünlü piyanist Vladimir Horowitz bir süre piyano çalmayı bırakır.
--------------
Stevie Wonder:
Stevie Wonder
Yaşayan bir sanatçı için rekor olan 21 Grammy ödülü sahibi ABD li sanatçı, eleştirmenler tarafından müzik dehâsı olarak kabul edilmektedir. Stevie Wonder en iyi film müziği Oscar’ını da kazanmıştır.
---------
Ray Charles:
Ray Charles
Amerikalı piyanist ve blues ustası dünyaca ünlü sanatçının bir çok şarkısı unutulmazlar arasına girmiştir.
-------------
Jose Feliciano:
Jose Feliciano
Tenor sesinin yanı sıra gitarıyla da sahneleri dolduran ünlü Porto Rico’lu sanatçı ülkemizde de konserler vermiştir.
------------
Andrea Bocelli:
Andrea Bocelli
Opera tarzında söylediği hafif müzik parçaları ile tanınan İtalyan sanatçı,12 yaşında futbol oynarken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybetmiştir. Son yıllarda dünya çapında isim yapmış başarılı bir yorumcudur.