Sokakta Görmeyenlere Rehberlik

 

Siz onun değil, o sizin kolunuza girecek!

 

Sokakta Doğru Rehberlik

Caddede karşıdan karşıya geçecek bir görme engelliye rastlarsanız yardımcı olmak için onun koluna girmeyin. Bırakın o sizin kolunuza girsin. Böylece siz bir adım önde olursunuz ve onun sizi izlemesi daha kolaylaşır.

Sokakta karşıya geçmek üzere olan ya da yolda kritik bir yerde bulunan görme engelliye yardımcı olmak için ne yapmalısınız?

Yanına gidip "Yardımcı olmamı ister misiniz?" diye sorduktan sonra, onun kolunuza girmesi için kolunuzu uzatın.Böyle durumlarda gören kişi genellikle görme engellinin koluna girer. Bu yanlıştır.

Yanlış Rehberlik

Çünkü o zaman görmeyen kimse bir adım önde yürümüş olur ve yoldaki iniş çıkışlarda tökezlememesi için sürekli olarak uyarılması gerekir.Oysa görme engelli, gören yardımcının koluna girdiğinde kendisi bir adım geriden yürümüş olur ve rehberinin vücut hareketlerinden iniş çıkışları büyük ölçüde fark eder. Böylece uyarmaya gerek kalmaz. Rehabilitasyon merkezlerinde öğretilen doğru rehberlik yöntemi budur. Unutmayın ki görme engellinin koluna girerek onu fiziken taşımaya çalışmanıza ihtiyacı yoktur. O sizin kolunuza hafifçe girer ya da dokunursa çok daha rahat yürüyecektir. Kerim Altınok