Telefondan Kitap ve Gazete Dinleme

 

Görme engelliler artık gazeteleri ve kitapları telefon aracılığıyla dinleyebiliyorlar. Yıllar önce Amerika’da bu hizmetin verildiğini öğrendiğimizde çok imrenmiştik doğrusu. Teknoloji ve iletişimde meydana gelen hızlı gelişim ülkemizde de bu imkanı çok geçmeden hizmete sundu.
Her ne kadar ekran okuyucu yazılımlar sayesinde görme engelliler gazeteleri internetten okuyabilse de bilgisayar ve internet kullanamayan kalabalık çoğunluk için gazeteleri telefondan dinlemek büyük bir avantaj. İnternetin el altında olmadığı ama cep telefonunun çektiği noktalarda da bu imkân çok kıymetli.
Günümüzde telefon ile gazete ve kitap okumayı sağlayan üç servis bulunuyor. Bunlardan biri cep telefonu diğer ikisi ise sabit hat operatörünce sağlanıyor.
Cep telefonunda Turkcell’in “Hayal Ortağım” platformu, sabit hatlarda Türk Telekom’un “Telefon Kütüphanesi” ve yine sabit telefonlarda Net Okur’un “Bilgi Erişim Platformu”. 
Bu hizmetlerden ikisi tamamen, biri ise kısmet ücretsizdir.
Şimdi bunların neler sunduğunu ve yararlanma koşullarını kısaca açıklayalım.
 
Hayal Ortağım Platformu:
 
Bu cep telefonundan haber, gazete köşe yazıları ve sesli kitap dinleme imkânı veren bir servistir. YGA - Turkcell iş birliğiyle hayata geçirilmiştir. Görme engelli Turkcell abonesi olan herkes engel durumunu gösteren bir raporla bu hizmetten ücretsiz yararlanabilir. Çevirilecek telefon numarası 8020’dir. İlk aramada aboneye bir haftalık deneme süresi verilir. Bundan sonra görme engelini gösteren raporu aşağıda belirtilen faks ya da e-posta adresine ulaştırdığı takdirde hizmetten süresiz olarak yararlanabilir. Telefondan haber  ya da kitap dinlemek için herhangi bir dakika sınırlaması yoktur.
“Hayal Ortağım” platformunda köşe yazıları, politika, yaşam, sağlık, spor haberlerinin yanı sıra bilgi ve eğlence servisleri bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda sesli kitap cep telefonu aracılığıyla dinlenilebilmekte ve sonraki aramada kitaba kalınan yerden devam edilebilmektedir. Bilgi servislerinde Kerim ve Selim Altınok tarafından görme engelliler için hazırlanan sesli bilgisayar, satranç ve gitar dersleri de bulunmaktadır.
“Hayal Ortağım” platformunun en önemli avantajı sokakta, otobüste, yolculukta sabit bir mekâna bağlı kalınmaksızın hizmetten yararlanılabilmesidir.
Kullanıcılardan gelen isteklere göre “Hayal Ortağım”ın sağlayacağı olanaklar arttırılabilecektir. Yakın gelecekte görme engellilerin bu yolla sesli notlar alıp tekrar dinleyebilmeleri, cep telefonu üzerinden istenen kelimeleri söyleyerek internette  arama  ve gelen sonuçları sesli dinleme gibi yenilikler mümkün olacaktır.
 
Rapor gönderilecek faks numarası:
YGA: 0 216 345 12 22
 
Raporun taranmış dijital kopyasının gönderilebileceği e-posta adresi: ho@yga.org.tr
 
Ayrıntılı bilgi için:
 
 
Net Okur Bilgi Erişim Platformu:
 
Net Okur’la Türk Telekom’un birlikte hazırladığı bu projede gazeteler ve sesli kitaplar sabit telefondan dinlenilebilmektedir. Çevirilecek telefon numarası 0 212 276 31 11’dir. Türk Telekom abonesi olan görme engelliler üye olduktan sonra sabit telefonlarından arama yaparak gazete ve kitapları dinleyebilirler. Bu hizmet kısmet ücretlidir. Türk Telekom’un “Akşam 7 – Sabah 7” kampanyası kapsamında bu saatler arasında kullanılırsa ücretsizdir. Ancak gündüz saatlerinde arandığı takdirde abonenin tarifesi üzerinden ücretlendirilir. İstanbul’da oturan ve Türk Telekom’un engellilere sunduğu “Sosyal tarife”yi kullanan aboneler için gündüz saatlerinde de geniş bir dakika sınırında ücretsizdir.
Bu serviste görme engelli kullanıcı istediği gazetenin adını, dinleyeceği haberin türünü ve köşe yazarlarının isimlerini söyleyerek yazıları dinleyebilir. Gazeteler dijital sesle okunur. Kitaplar ise insan sesiyle sunulur. Sonraki aramada kitaba kalınan yerden devam etmek mümkündür. Ayrıca telefonun tuşları kullanılarak internette Wikipedia üzerinden arama yapılabilir ve çıkan sonuçlar dijital sesle dinlenebilir.
“Bilgi Erişim Platformu”ndan yararlanabilmek için Getem’e üye olarak buradan hizmet için bir şifre alınması gerekir. Görme engelini gösteren rapor da Getem’e faks ya da e-postayla gönderilebilir.
 
Getem Erişim Bilgileri:
 
Faks: 0 212 359 46 47
 
Tel: 0 212 359 76 59
 
E-Posta:geteminfo@gmail.com 
 
 
 
 
Telefon Kütüphanesi:
 
Bu Türk Telekom - Getem iş birliğiyle sunulan bir hizmet olup, sesli kitapların sabit telefon aracılığıyla dinlenmesine imkân sağlamaktadır. Görme engelli Türk Telekom aboneleri sisteme üye olabilir ve sabit telefondan arama yaparak hizmetten yararlanabilir.
Çevirilecek numara 0 800 219 91 91’dir. Dinleme için süre sınırlaması yoktur. Hangi saatte olursa olsun, Türkiye’nin neresinden aranırsa aransın hizmet ücretsizdir. Yararlanabilmek için görme engelini gösterir bir raporla yine Getem’e üye olmak ve bir şifre almak yeterlidir.
Sesli kitaplar insan sesiyle okunmuştur. Sonraki aramada kitaba kaldığı yerden devam etmek mümkündür. “Telefon Kütüphanesi”nde diğer iki servisten farklı olarak gazete ve haberler yoktur.
 
Ayrıntılı bilgi için: