Yaratıcılık Ödülü Doğuştan Görme Engelli Ressam Eşref Armağan'ın

Görme engelli ressam Eşref Armağan, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından Türkiye’de ilk kez verilen “Yaratıcılık Ödülü”nün sahibi oldu

Doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan, soyut resim çalışmaları, cisimlere dokunarak resmetme ve hiç görmeden resimlerinde renkleri kullanabilme yetenekleri sayesinde, “Yaratıcılık Ödülü” ile onurlandırıldı. “Yaratıcılık Ödülü”, Kültür Bakanlığı önerisiyle, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından bu yıl Türkiye’de ilk kez veriliyor. Ödül töreni, 26 Nisan Cuma akşamı, “Dünya Mülkiyet Günü” kutlamaları kapsamında, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik de törene katılacak.

İlk kez verilen “yaratıcılık ödülü”nün sahibi olan ressam Eşref Armağan “Evet, görmüyorum, ama tüm dünyayı hissedebiliyorum. Benim iç dünyam çok sayıda renk ve şekil barındırıyor. İç dünyamı ve hislerimi doğru yansıtabildiğimi düşünüyorum. Kültür Bakanlığımız’a ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne çok teşekkür ederim. Bir sanatçı olarak beni ve eserlerimi ödüle layık gördükleri için büyük onur duydum” dedi.

Dünya çapında ün sahibi olan Eşref Armağan, birçok uluslarası belgesele konu oldu. New York Times, Boston Globe, New Scientist gibi öncü gazetelerde, Discovery, CNN Internatonal, yerli kanallarında röportajları yayınlanan Armağan, dünyanın sayılı üniversitelerinde konferanslar vermeye de devam ediyor.