GÖRBİR 1. ANKARA KÖRLER SATRANÇ TURNUVASI

 

     Görme Engelliler Birleşme Ve Kültür Derneği Spor Kulübünce Ankara’da bir Satranç Turnuvası düzenlendi. 19—20 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen turnuvanın özelliği, Türkiye’nin en güçlü oyuncularını bir araya getirmesiydi. Geçen yıllarda yapılan Türkiye Körler şampiyonaları baz alınarak, bu müsabakalarda ilk sıralarda yer alan tüm oyuncular turnuvaya davet edilmişti.

Bunlara ilaveten, vatanî hizmeti sırasında gözlerini kaybeden bir gâzinin ve turnuvanın tek bayan sporcusu Sevgi Mart’ın katılımları anlamlıydı.

    Turnuvanın teknik sonuçları ve değerlendirmesinden önce önemli bir noktaya değinmek yerinde olur.

    Görbir Spor Kulübü ve Derneği’nin düzenlediği turnuvanın organizasyonu son derece başarılıydı. Ankara dışından gelen tüm oyuncular spor kulübünün yöneticilerince terminalde karşılanarak önce dernek merkezine, ardından kalacakları misafirhaneye kadar özel ilgiyle  götürüldüler. Kafilelerin turnuva sonrası geç saatlerde uğurlanmalarında da aynı özenli yaklaşım hakimdi. Turnuvanın yapıldığı  (Mithat Enç Körler Okulu) hem rahat bir ortamdı hem de bir çok oyuncunun sınıflarında yıllarını geçirdiği aşina bir mekân olması nedeniyle iyi bir seçimdi. Maç aralarında ve yemeklerde okulun bahçesinde ağaçların altına kurulan masalarda hep birlikte güzel anlar paylaşıldı. Sponsorların katkısıyla ev yemeği kalitesinde hazırlanan zengin ikramlar çoğu zaman görme engelli dernek üyelerince masalara getirildi ve sunuldu. Misafirperverlik adına gereken her şey fazlasıyla yapıldı.

 Böylesine zorlu bir turnuvada dostluk ön plandaydı.

    Beş tur üzerinden oynanan karşılaşmalara toplam otuz görme engelli satranççı katıldı. Oyunculara her maç için bir saat onbeşer dakika düşünme süresi verildi. Turnuvada uluslararası  ELO puanı sahibi dört oyuncu yarıştı. Ayrıca katılanların yarısından fazlasının Ulusal Kuvvet Derecesi (UKD) puanları vardı. Bu yönüyle oldukça güçlü ve iddialı turnuvada hemen tüm maçlar final karşılaşması havasında geçti denilebilir.

Maçlar sonunda Bursa bölgesinden Mümin Aksu birinciliği elde etti. İlk sıralar şöyle oluştu:

  1. Mümin Aksu 4.5 Puan.
  2. Kerim Altınok 4 P.
  3. Şefik Karaköseli 4 P.
  4. Selim Altınok 4 P.
  5. Levent Açlan 4 P.

    Kapanış törenine spor kulübü ve dernek yöneticilerinin yanı sıra,sponsor kuruluşların yöneticileri ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut  Dedeoğlu katıldılar.

 İlk üç sırayı elde eden sporculara mini laptop, kupa, madalya, dört ve beşinciye mp3 çalar, madalya ve tüm oyunculara katılım belgeleri takdim edildi.

    Törende, turnuvanın ilk beş sırasını elde eden sporcularla Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi beş milletvekilinin satranç maçı planlanmıştı, ancak vekillerin mazeret beyan ederek törene gelememeleri üzerine bu maç yapılamadı. Dernek yetkilileri maçın sonucunun 5—0 görme engelliler takımının lehine sonuçlanacağından emin olduklarını söyleyerek, bu organizasyonu ileriki tarihlerde mutlaka gerçekleştireceklerini ifade ettiler.

    Bu başarılı turnuva organizasyonunu düzenleyen Görbir Spor Kulübü Başkanı Sinan Saltık’a, Dernek Başkanı Yusuf Çifçi'ye, Spor Kulübü yöneticisi Hacı Tosun’a ve emeği geçen tüm kulüp ve dernek mensuplarına, sponsor kuruluşlara gönül dolusu teşekkürler.

Nice güzel turnuvalarda buluşmak dileğiyle.

Selim Altınok