Sabah Gazetesi 06.10.2002

DÜNYALARI KARANLIK AMA ONLAR AYDINLIK

SUper ikizler

Kerim ve Selim Altınok, 45 saniye aralıkla dünyaya gelen görme özürlü 39 yaşındaki iki kardeş. On parmaklarında on marifet var

On yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk danışmanlığını da yapan kardeşler, kurdukları koroyla çok sayıda ödül kazandı

Kerim ve Selim Altınok. İki kardeş. On yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk danışmanlığını yapıyorlar. İstanbul'da 45 saniye aralıkla doğan iki kardeş görme yetilerini, ortaokul son sınıfta yitirmiş... Orta 1'de henüz 11 yaşlarındayken "tavuk karası" diye bilinen "retinos pigmentosa" teşhisi konulmuş, Altınok kardeşlere. Sadece güneş ışığına duyarlı olan gözleri, gece karanlığında görmez olmuş. 2 yıl sonra "tamamen karanlığa" mahkum olmuşlar: "Tavuk karası" hastalığı tam körlüğe dönüşmüş. Küçük yaşlarından beri doktorları onları bu duruma hazırladığı için için 'karanlık dünyaya' alışmaları zor olmamış.

HUKUKU BİTİRDİLER

Aslında onlarınkine "karanlık dünya" demeye kimsenin dili varmıyor. Altınok kardeşler, "karanlık" a yenilmeyerek pek çok insanın yapamadığın yapmışlar. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanıp büyük bir başarıyla mezun olmuşlar. Kerim sınıf birincisi, 45 saniye farkla abi olan Selim ise sınıf ikincisi olmuş. Aynı üniversitede master yapıp, mali hukuk alanında doktoralarını tamamlayan ikizler, Amerika'da mektupla öğretim yapan Hadley School For Blind adlı özel bir yüksekokuldan da "Amerikan hukuku" kursları almış.

ALBÜM ÇIKARACAKLAR

"Karanlık" dünyalarında başarıdan başarıya koşarak çevresine "İnsan yeter ki istesin, yapamayacağı yoktur" dedirten Kerim ve Selim, hukuk fakültesiyle birlikte İ.Ü. Devlet Konservatuvarı'nın yarı zamanlı Şan Bölümü'nden de mezun olurlar. Üniversitede kurdukları 6 kişilik grupla Akdeniz müziği çalıp söylemişler. O dönemlerde katıldıkları müzik festivallerinden aldıkları ödüller, onlar için büyük bir gurur kaynağı. Her yıl Ankara'da yapılan Türkiye Korolar Şenliği'ne katılmayı da ihmal etmiyorlar. Kendilerine ait 25 bestenin yer alacağı bir kaset çıkarmak ise en büyük istekleri. Türkiye'nin görme engellilerden oluşan ilk sesli korosunu kuran ikizler bu koronun şefliğini de yapıyor.

Pervin METİN