Sabah Gazetesi 18.10.2002

REFİK DURBAŞ

Doğru bilgi alma hakkı...

Sayın Refik Durbaş, gazetenizin de medya eleştirisine açık böyle bir platform oluşturmasını son derece doğru buluyor, şahsınızda bu köşeyi oluşturanları kutluyorum. Günde üç dört gazete okuyup olabildiğince dergi ve televizyonları izlemeye çalışarak, gönüllü bir MEDYA TAKİPÇİLİĞİ yapan benim gibiler açısından, bu yaptığınız çok sevindirici ve çağdaş bir girişim...

Bizim gibiler, izlediğimiz yayınlarda yakaladığımız bazı hatalar nedeniyle, haber kaynaklarımızı bize denetleme imkânını verecek böyle bir alanın eksikliğini hep hissetmişizdir. Bu istek, işgüzar okur tipinin istediklerinden çok öte bir arzu olup, biz okurlar için oluşturulan haberlerde bizler tarafından nelerin reddedildiğini, haberi oluşturanlara iletme namusu diye de nitelendirilebilecek bir duygudur.

Bu köşe, okuru interaktif hale getiriyor. Bunun sonunda izlettiren (medya) ile izleyen (okur) arasında açık bir bağ kurulacağı kesin.

Bu durumdan da uzun vadede toplum olarak kârlı çıkacağımızı düşünmekteyim. Kendine güvenen her gazetenin böyle bir yer açarak, eleştirilmeyi göze aldığını göstermesi, okurlar tarafından bu gazeteye olumlu puan verilmesini sağlayacaktır.

Bu şahsi çıkar gözetmeyen okuyucu tekzipleriyle kendi yanlışlarının görülüp düzeltilmesine olanak sağlayan medyanın, kendisine ve uzun vadede o toplumun düşün yapısına çok katkısı olacaktır.

Haber-İzlettiren-İzleyen bağlantısında, "İzlettiren" kadar "İzleyen"in de sorumluluğu olduğunun kavranması, vatandaşlık bilincinin seviyesini gösterir.

SEVGİ ÖZKAN - İSTANBUL

Haftada bir satranç köşesi...

Neden SABAH gibi bir gazetenin sürekli bir satranç köşesi yok?

Madem Selim ve Kerim Altınok kardeşleri keşfettiniz, onlara bir şans verin, bırakın en azından haftada bir size satranç köşesi hazırlasınlar.

Onlar birikim ve yetenekleriyle birkaç gazete haberi olmaktan çok daha fazlasını hak ediyor. Eğer SABAH, satrançla ilgili bir teklif götürürse kabul edeceklerini tahmin ediyorum.

Bir ihtimal vakit bulamayacak olurlarsa bu işi layıkıyla yapabilecek başkaları da var elbet...

Milli satranççımız Selim Gürcan gibi...

Hatta bana sorarsanız en güzeli bu işi birlikte yürütmeleri...

AYBAR KARAÇAY

Bilim ve Teknik Dergisi (TÜBİTAK) Satranç Sayfası Yazarı

En kahraman kadınlar

Derya Tuna ile ilgili "Günay'da kanlı prova" başlıklı haberinizde kullandığınız fotoğraf çok anlamlıydı. Tuna, vurulduğunda başında sadece iki kadın duruyor. Etrafındaki bütün erkekler toz olmuşlar. En kahraman olanlar yine kadınlar. HÜLYA TURAN ­ İZMİR

SABAH Posta Kutusu

Cumhuriyet Cad. No: 277 Kat: 5 Daire: 5 Şişli-İstanbul

Fax: 0212 354 34 72

e-mail: okurhatti@sabah.com.tr