Sabah Gazetesi 05.02.2003

Hayat yolunda süper ikizler kazandı

Onlar görme özürlü ikiz kardeşler. Kaderlerine küsüp kendi köşelerine çekilmediler. Dört elle sarıldılar hayata. Sonunda kazanan onlar oldu

SELİM ve Kerim Altınok kardeşler, henüz dört yaşındayken gözlük kullanmaya başladı. Lise son sınıfa geldiklerinde ise kısmen gören gözleri tamamen kapandı. Görme yetilerini zamanla kaybettikleri için yeni durumlarına alışmakta güçlük çekmediler. Babalarının önerisiyle Altı Nokta Körler Vakfı Rehabilitasyon Merkezi'ne üye oldular. Bu arada üniversite sınavına girip, ilk tercihleri olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandılar.

Selim, yatılı olarak beş ay devam ettikleri rehabilitasyon eğitimi için, "Hayatımız değişti" ifadesini kullanıyor: "Vakıfta çok şey öğrendik. Kör olduğumuzu kabullendik. Kabartma yazıyı, bağımsız hareket etmeyi ve beyaz bastonu kullanmayı öğrendik. En önemlisi de özgüven kazandık ve her yere tek başına gitmeye başladık. Yine vakıf sayesinde öğrendiğimiz on parmak daktilo, daha sonra bilgisayar öğrenmemizi kolaylaştırdı. Üniversite sınavlarına daktilo ile girmeye başladık."

İLK İKİYİ PAYLAŞTILAR

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimlerini başarıyla tamamlayan ikizlerden Kerim bölüm birincisi, Selim ise bölüm ikincisi olarak 1985 yılında mezun oldu. Arkadaşlarının da teşvikiyle yüksek lisans yapmaya başladılar. Yüksek lisansı 90'ın üzerindeki puanlarla tamamlayan ikizler, sınavsız olarak doktoraya öğrenimine hak kazandı. Aynı zamanda avukatlık da yapmaya başlayan süper ikizler, alışlık oldukları başarıyı 1992 yılında doktorada da gösterdi.

İlkokul yıllarından itibaren müziğe büyük ilgi gösteren Selim ve Kerim, yüksek lisans derslerine devam ettikleri sırada üniversitenin çok sesli korusuna katıldı. 1988 yılında da konservatuvar sınavına girerek Batı Şan bölümünü kazandılar. Bu arada, İngilizcelerini daha da geliştirmeyi kafalarına koymuşlardı. Bunun için Oxford Üniversitesi'nden 12 ciltlik İngilizce öğrenme seti getirttiler. ABD ve İngiltere'de körler için oluşturulan kütüphanelere üye oldular. Altı bin öğrencinin kabartma yazıyla yazılan mektuplarla öğrenim gördüğü ABD'deki "Hadley School For The Blind" okulundan ABD hukuk sistemi konularında ders aldılar.

KARPOV'LA BERABERE KALDI

Bu arada gitar kursu ve ingilizce ders vererek hayatlarını kazanan Altınok kardeşler, bir yandan da iş arıyorlardı. Nihayet 1991 yılında Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nde hukuk danışmanı olarak işe başladılar. Süper ikizler buradaki görevlerine hâlâ sürdürüyorlar.

Selim ve Kerim ortaokul sıralarında dedelerinden satranç oynamasını öğrenmişlerdi. Satrançı tutkuya dönüştüren Kerim ve Selim Altınok kardeşler, şu anda birer satranç ustası... 1996 yılında bir etkinlik nedeniyle Türkiye'de bulunan dünya satranç şampiyonlarından Karpov'a karşı oynayan Selim Altınok, büyük ustayla berabere kalma başarısını göstermiş.

Görme engelliler arasında düzenlenen turnuvalarda çok sayıda birincilik elde eden ikizlerden Kerim, Görme Engelliler Milli Takımı'nın kabul edilerek, yurt dışındaki yarışmalarda ülkemizi temsil etti. Kerim Altınok, 2000 yılında İspanya'da yapılan turnuvada dünya 15.'inciliğini kazandı. Süper ikizler, görme engelliler için şimdi de Satranç Klavuzu hazırlıyorlar.

İKİ ÜNİVERSİTE BİTİRDİ

Bülent Kelleci de akraba evliliği kurbanı. Kelleci, üniversite sınavlarında büyük bir başarı göstererek, 1991 yılında ODTÜ Uluslarası İlişkileri Bölümü'nü kazandı. Mezun olunca Turizm Danışma Bürosu'nda çalışmaya başladı. Aynı yıl girdiği üniversite sınavında bir kez daha şansını deneyen Kelleci, bu kez de ODTÜ Sosyoloji'yi kazandı. Üç yıl önce mezun oldu.

Şansını bu kez de İstanbul'da denemeye karar veren Kelleci, Bakırköy Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi'nde Genel Kordinatör olarak göreve başladı. Şimdi, "Burada çalışmaktan zevk alıyorum" diyor.

Ailedeki tek engelli Bülent Kelleci değil. Lütfiye ve Hacer de görme engelli. ODTÜ Kamu Yönetimi'ni bitiren Lütfiye Kelleci, bir taraftan felsefe masterı yaparken, diğer taraftan DSİ'de memur olarak çalışıyor. Görme engelli diğer kardeş Hacer ise Ankara Hukuk Fakültesi'ni tamamladıktan sonra KonyaVergi Dairesi'nde memur olarak göreve başladı.


Selim ve Kerim ortaokul sıralarında öğrendikleri satrancın ustası oldular. İki kardeş şimdi de görme özürlüler için Satranç Kılavuzu hazırlıyor.