<   14 Ocak 2006  Cumartesi    

Tarihte Bugün
Arşiv     

HABERLER
 

      eGazete

      Ana Sayfa

      Güncel

      Politika

      Dünya

      Ekonomi

      Magazin

      Eğitim

      Sağlık

      Spor

      Yazarlar

      Astroloji

      Yazı Dizisi

      Röportaj

      Otomobil

      TV-Sinema

      Mobil Yaşam

      Karikatür

      SBS

        Tatil

EKLER
 

      Brunch

      Astroloji

      Cumartesi

      Pazar


BÖLGELER
 

      Akdeniz

      Ege


YAZI DİZİSİ

 

RÖPORTAJ


YAZARLARDAN

Deniz Gökçe
Gringo out!Güncel


‘Engeller’ini azimle aştılar

Selim ve Kerim Altınok kardeşler, başarıları ve yaşama sevinçleriyle engellerin insanın bedeninde değil hayatı algılayış biçiminde olduğunu gözler önüne serdi. Şu anda 43 yaşında olan iki kardeş, ilkokul yıllarında gözlerinde yüzde 60'lık görme kaybı meydana geldiğini belirterek, "Lise yıllarındaysa görme yeteneğimizi tamamen kaybettik ama yılmadık. Rehabilitasyon merkezine giderek kabartma yazıyı 6 ayda öğrendik. Çalışmamıza hiç ara vermeden İÜ Hukuk Fakültesi'ni kazandık"dediler.

HAYATA SARILDILAR

Hukuk Fakültesi’nden birincilik ve ikincilikle dereceleriyle mezun olan iki kardeş, doktoralarını yapıp, konservatuar şan bölümünü bitirdi. Kör olmalarının kendilerini daha çok hayata bağladığını söyleyen Altınok kardeşler, görme engelliler için hazırladıkları eğitim CD'lerini de piyasaya çıkardıktan sonra otobiyografilerini de yazmaya başladı şimdi de engelliler için satranç takımı ve kitabı hazırlamayı düşünüyorlar.
Dünyada bir ilk

KLASİK müziğe tutkuyla bağlı olduklarını dile getiren iki kardeş, İÜ Konservatuvar Şan bölümünü bitirdi. Gitar, akerdeon, mandolin gibi birçok enstrümanı çalan Altınok kardeşlerden Selim Altınok," Üniversiteyi bitirdikten sonra ilk paramızı gitar kursundan kazandık. Notaları tek tek kabartma yazısıyla kağıda döküp ezberledik. Bakırköylü sanatçıların bulunduğu BEKSAV’da kurs veriyoruz. Altı Nokta Körler Derneği’nde tamamı görme engellilerden oluşan bir koro kurduk, bu dünyada bir ilkti. Biz hiçbir zaman körlüğümüzü duygu sömürüsü olarak kullanmadık " diye konuştu.

Ercan ÖZTÜRK / İSTANBUL

        14.01.2006

 

 


 
  Copyright © 2005
Üretim ve Tasarım: Turkmedya Bilgi Sistemleri Direktörlüğü
  Reklam | İletişim | Künye