Tempo Online
Toplum Politika Ekonomi Dünya Sağlık Kültür Yaşam Spor Astroloji
KÖŞE YAZARLARI
''Ayaklar başı yönetmeye kalkarsa, Kıyamet kopar'' - Recep Tayyip Erdoğan / Başbakan
Engellileri eve hapsetmek ağır suç

Ankara Resim Heykel Müzesi'nde düzenlenen 'EngelSİZmisiniz' konferansında, engellilerin eğitim sorunları ile yaşadıkları mimari engeller masaya yatırıldı

Tempo dergisi, Serdar Bilgili işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Engellere Rağmen’ resim sergisi, Tüm Kadınlar Lobisi’nin (TÜKAL) desteğiyle, 30 Nisan’a kadar, Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde sergileniyor. Bu sergi çerçevesinde TÜKAL, 13 Nisan Cuma günü, 18 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle, ‘Engelsizmisiniz’ başlıklı bir konferans düzenledi.

Kısa ve uzun vadede yapılması gerekenler, toplumun her ferdine ve kurumuna düşen görevlerin somutlaştırılması anlayışı ile gerçekleştirilen konferansta, uzmanlar, ‘SEN-BEN-DEVLET’ teması ışığında, engellilerin en önemli sorunlarından eğitim, istihdam ve mimari engeller konusunda yapılması gerekenleri masaya yatırarak tartıştı.

Konferansın eğitim sorunlarının tartışıldığı bölüme; hukukçu, yazar ve eğitimci kimliğiyle katılan Kerim-Selim Altınok kardeşler, özellikle görme engelli öğrenciler için yeterli eğitim malzemesi bulunmadığına dikkat çektiler. Bilgisayar ve interneti, görme engelliler açısından Braille alfabesinden sonra ikinci aydınlanma olarak gördüklerini belirten Altınok kardeşler, engelliler için bilgisayar eğitiminin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini anlattılar.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri yetkilisi Ömer Alıççı, engellilerin eğitimiyle ilgili çarpıcı rakamlar verdi: Bu rakamlara göre, okuma yazma bilmeyen engelli oranı yüzde 30’larda. Halen 19 ilde, engelliler için okul yok.

İkinci bölümde, istihdam yolundaki engeller tartışıldı. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut’un yönettiği panelde, öne çıkan başlıca unsur, işyerlerine konan engelli kotalarının doldurulmasıydı. Burada da sorun, işyerlerinin engellilere uygun olmayışı, ulaşım sorunlarının çözülemeyişi ve kalifiye eleman yetersizliğiydi. Ankara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Öğretim Görevlisi Gaye Burcu Yıldız da, Türkiye’de yeterli altyapı olmadığı için engellilerin eve hapsedildiğini belirterek, “Bir insanı eve mahkûm etmek ve ayrımcılık en ağır suçtur” dedi. Eğitim, istihdam ve mimari engeller konularının tartışıldığı konferansta, engelliler için yapılmayanlar, yapılması gerekenler, talepler ve gelinen noktada nelerin olduğu şu ana başlıklarla öne çıktı:

- Üniversitelerde engellilerin eğitimi için altyapı yok.

- Özürlülere eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı.

- Özürlülerle ilgili çıkarılan yasa tam anlamıyla uygulanmalı. Daha fazla bilgisayar eğitim kursları verilmeli.

- Engellilerle ilgili bir bakanlık oluşturulmalı.

- Toplumun, engellilerle ilgili eğitimine öncelik verilmeli. Engellilerin sorunlarının çözümüne toplum da katkı yapmalı. Bu konuda toplumsal bilinç ön plana çıkmalı, önyargı kırılmalı.

- Engelliler, eğitim konusunda çok geride. Eğitim çağında olan 300 bin civarında özürlü çocuk var.

- 2005 yılında yürürlüğe giren engellilerle ilgili istihdam eylem planı sayesinde, ilk etapta kamu kurumlarındaki istihdam 8-9 binli rakamlara ulaştı. Özel sektörde ise, bu rakam yıllık 20-25 bin kişiye ulaştı. Bu rakam çok az. Normalde 170 bin civarında başvuru olmalı. Bu rakama ulaşılamamasının nedeni, iletişim ve ulaşım zorluklarından kaynaklanıyor.

- Engellilere acıma gözlüğü ile bakmak yanlış. Engelli veya engelsiz, yaşam ve iş hakkı herkes içindir.

- Talep edildikçe mimari engeller azalacak, engeller ortadan kalkacaktır.

                                                                ___________________________

Naci SAPAN

(1011 – 19 Nisan 2007)

24.04.07

[ BİZE ULAŞIN | İŞ FIRSATLARI | KÜNYE ]
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.