Kur Hesaplama
Artık hedeflerinde Başbakanlık da var
2003 yılından beri liderlik konusunda eğitimler veren Young Guru Academy'de (YGA) görme engellilere özel olarak başlatılan "Kör Liderler Projesi", üniversite mezunu, liderlik vasıflarına sahip ve donanımlı görme engelli gençlerin ufkunda dönüm noktası olacak

Artık hedeflerinde Başbakanlık da var

02 Ağustos 2008 08:27

"Görme özürlüden başbakan da olur CEO da...", "Artık şirketlerde santral memuru olmayacağız..."
Üniversiteyi derece ile bitirmelerine rağmen iş bulamayan; bulsa bile sadece gözleri görmediği için yetenekleri ve aldıkları eğitimle ilgisi olmayan departmanlarda çalıştırılan görme engelliler, hapsedildikleri bu çemberin dışına çıkmaya hazırlanıyor. Önlerindeki hedefi de işte bu sözlerle anlatıyorlar.
 
2003 yılından beri liderlik konusunda eğitimler veren Young Guru Academy'de (YGA) görme engellilere özel olarak başlatılan "Kör Liderler Projesi", üniversite mezunu, liderlik vasıflarına sahip ve donanımlı görme engelli gençlerin ufkunda dönüm noktası olacak. Liderlik potansiyeli olan görme engellilere hem koçluk yaparak hem de bilgisayar ve İngilizce eğitimi vererek uluslararası şirketlerin tepe noktasına taşımayı amaçlayan proje, Türkiye'de görmeden de başarılı olunabileceğini kanıtlama peşinde.
 
Büyük şirketlerde staj
Kör Liderler Projesi'nin temelleri 2007 yılında ABD'de düzenlenen Liderlik Kampı'nda atılıyor. Bu kampa katılan görme engelli Süleyman Arı, Hande Keykubat, Türkiye'den kampa katılan diğer isimlerle bir araya gelerek "Biz de Türkiye'de görme özürlüler için liderlik vasıflarını öğretecek bir adım atalım" diyerek harekete geçiyor. Kampa katılanlar YGA çatısı altında hayallerini hayata geçiriyor.
Proje kapsamında neler yapacaklarını tartışan ekip, ilk adım olarak görme engelli ilkokullara kadar inerek, "beyaz baston" eğitimi veriyor. Beyaz baston eğitimi ile körlerin tek başına sokakta hareket etme kabiliyetini artırıyorlar. İkinci adımda ise görme engelli ilkokullara kadar giderek "oku-düşün-paylaş" adı altında seminerler yapıyorlar. En önemli adım ise üniversiteler ayağında atılıyor.
Üniversitelerde okuyan görme engellilere ilişkin bir veritabanı oluşturuluyor ve 100 kişi belirleniyor. Aralarında yapılan eleme sonucu 9 kişi, YGA'nın tanımlamasıyla "çift kanatlı lider"; yani hem liderlik hem sosyal sorumluluk vasıflarına sahip bulunuyor. İngilizce ve bilgisayar eğitiminin yanı sıra özgüven dersleri dahi alan görme engelli gençlere, iş hayatının tanınmış isimleri de koçluk yapıyor.
İlber Ortaylı, Tınaz Titiz, İzzet Garih, Çetin Yüceuluğ, Ümran Beba ve Muzaffer Akpınar gibi isimlerin dersler verdiği projeye katılan 9 genç arasından seçilecek olanlar Eureko Sigorta, Fritolay, Turkcell, Mercedes, Unilever gibi Türkiye'nin en büyük şirketlerinde staj imkânına kavuşacak.
YGA Vakfı Kurucusu Sinan Yaman, amaçlarının Türkiye'nin en iyi üniversitelerini bitirmiş görme engellilerin iş dünyasının tepe noktalarına çıkmasını sağlamak olduğunu söyledi.

6 bin kişi başvurdu
"Projenin hayal ortağıyız" diyen YGA Kör Liderler Proje Lideri Atınç Uçtu, 2007 yılındaki toplam 8 üniversitede verilen seminerler için 6 bin kişiden başvuru aldıklarını ancak 300 kişinin eğitime katılmaya hak kazandığını belirtiyor.
Seminerlere hem görme engelli üniversite öğrencilerinin hem de onlar için bir şeyler yapmak isteyenlerin katıldığını anlatan Uçtu, şunları söylüyor: "Biz projeyi hayal edip, sıfırdan üretip hayata geçiriyoruz. Ekonomik ve sosyal anlamda farklı, iyi eğitimli ve bir yerlere gelmiş körler de santral memuru olmasın istiyoruz. Onlar da uluslararası şirketlerin başına gelebilsin. Topluma duyarlı görme engelliler ile görme engellilere duyarlı bir toplum oluşturmak amaçlıyoruz. İnsanlarda ne kadar önyargı varsa şirketlerde de o kadar önyargı var. Onlar engelli değil Türkiye'de engellenmiş kişiler. YGA olarak böyle insanlar yetiştirmek ve böyle insanlar tarafından yönetilmek istiyoruz." Proje kapsamında ilk öğrenciler önümüzdeki dönem staja başlayacak.
 
 
Engel kabul etmiyoruz, hayatın her alanında varız
Hukuk fakültesinden doktora düzeyine kadar ilerleyen ve aynı zamanda müzisyen olan Kerim ve Selim Altınok, Kör Liderler Projesi'nde tuzu olan görme engelliler. Kerim ve Selim Altınok kardeşler, iş hayatında gerekli olan bilgisayar programlarının eğitimini veriyor.
Altınok kardeşler, aynı zamanda genç görme engelliler için de rol model oluşturuyor. Doğuştan görme engelli olan ikiz kardeşler, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni sınıf birincisi ve ikincisi olarak bitirdi. Aynı üniversitede master ve mali hukuk alanında doktora yaptı. Kendi kendilerine İngilizce öğrenen, meslek yaşamlarına kamu kurumunda hukuk danışmanı olarak sürdüren Altınok kardeşler, emekli olduktan sonra görme engelliler için bilgisayar eğitimi vermeye başlamış. ABD'ye giderek, görme engelliler alanında incelemelerde bulunan, hukuk fakültesine devam ederken aynı zamanda İstanbul Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Batı Şan Bölümü'nü de bitiren Altınok'lar, hâlâ müzik ile profesyonel olarak ilgileniyor ve aynı zamanda Satranç Milli Takımı'nda Türkiye'yi temsil ediyorlar.

Toplum bize önyargılı
Engellerin sadece görme engellilerde değil, herkeste olduğunu vurgulayan Selim Altınok, "Ben şirketin müdürü olamam ya da işadamı olamam" diyerek birçok kişinin hayallerinin önüne engeller koyduğuna dikkat çekiyor. Altınok, Atatürk'ün "Önce hayal ettim, hayalin önündeki engelleri kaldırdım. Sonra hayalim gerçek oldu" sözünden hareketle önlerindeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını ancak görme engellinin koyduğu sınırları toplumun en baştan koyduğunu ifade ediyor.
Kardeşiyle birlikte "Karanlığın rengi beyaz" isimli kitap yazdıklarını anlatan Kerim Altınok ise "Ben sizi karşımda hissediyorum. Önemli olan görmeyen kişi için teknik sorunları çözmek. Özel bankalar bir dönem görme engelli personeli çalıştırmak istemiyordu. Duygusal bir yaklaşımın işi etkileyeceği dile getiriliyor. Biz bu anlayışı değiştirmeye çalışıyoruz" diyor.
 
 
200 milyon dolarlık şirket körlerin kontrolünde
Mersin'in bir köyünden çıkarak ABD'nin UCLA Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler alanında öğretim üyesi olmayı başaran Süleyman Arı da YGA'nın Kör CEO'lar projesinde en önemli rol modellerinden biri. Görme engelli olduğu için ilkokulu ve ortaokulu dışarıdan bitiren Arı'nın üniversite sınavında ilk 200'e girerek Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü birincilikle bitirmesi ve ardından UCLA Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine uzanan öyküsü, genç görme engelliler için başarı öyküsü niteliğinde. ABD Körler Federasyonu başkan yardımcılığında da bulunan Arı, ABD'deki Liderlik Okulu'na Hande Keykubat ile birlikte katılanlar arasında. ABD kampı sırasınca bazı görme engellilere ait dernekleri ve onların çalıştıkları büyük ölçekli firmaları ziyaret ettiklerini anlatan Arı, "Sadece görme engellilere özel olarak kurulan bir radyoya ve 200 milyon dolarlık bir otomasyon şirketine gittik. Orada 700 çalışandan 400'ü görme engelliydi. Çok etkilendim. ABD'den körler için neler yapabileceğimiz konusunda çok önemli fikirlerle döndük" diyor.
ABD'de devletin görme engellilere çok destek olduğunu söyleyen Arı, şöyle devam ediyor: "Bilgisayar öğrenimi, burslar, sosyal haklar bir yana sokaklardaki kaldırımlar, asansörlerde kullanılan alfabe, otobüslerde durakların sesli söylenmesi gibi birçok şey düşünülmüş. Türkiye de aynı yolda ilerlemeli. Türkiye'yi dünyaya adım adım götürecek insanlar var. Bir gün gelecek, yoğun bir çalışma ile görme özürlü; bakan da başbakan da uluslararası şirketlere CEO da olacak."
 
Aşılamayacak engel yok
YGA'nın projesine katılan görme engelli öğrencilerden biri de Zeynep Yılmaz. Psikoloji bölümünde okuyan Zeynep 22 yaşında ve doğduğundan beri gözleri görmüyor. Liderlik ve sosyal sorumluluk vasıfları nedeniyle projede yerini alan Yılmaz, aynı zamanda Ankara'da görme engelliler okulunda çocuklara eğitim veriyor. "Bu çocukların normal çocuklardan beceri açısından hiçbir farkları yok. Ben onların aralarından da yeni bir lider çıkacağına inanıyorum" diyen Yılmaz, çocuklara baston eğitimi vererek bağımsız hareket etmelerini sağladıklarını söylüyor. YGA programında bilgisayar ve dil eğitimi aldığını dile getiren Yılmaz, Türkiye'de ilk defa yapılan projede seçilecek liderler arasında olmayı bekliyor. Yılmaz, "Yapılan birçok şey bir ilk özelliği taşıyor ve çok özel şeyler. Sonuçlanması için özel şirketlerin desteği de çok önemli. İş yaşamında gerekli donanımların kazanılması açısından çok önemli bir proje. Özel bir şirkete, mezun olduktan sonra girmek pek mümkün görünmüyor. Bazı eksiklerimiz var. Bilgisayar kullanımı ve yabancı dil gibi eksikliklerin kapatılması gerekiyor. Bence bunlar kapatıldığı zaman aşılmayacak engel yok" diyor.
 
İçimizdeki engeli kırmak için Haliç'te kürek çektik 
YGA Kör Liderler Proje Lideri Atınç Uçtu, önemli olanın öncelikle görme engellinin içindeki engeli kırması olduğunu söylüyor. Bu engeli kırmak için birçok faaliyet yürüttüklerini belirten Uçtu, "Amerika'da 'Liderlik Kampı'na gittiğimizde biz gözlerimizi kapattık ve yarım saat boyunca onlar götürdü bizi. Biz de Haliç'te benzer bir uygulama yaptık. İlk defa gören ve görmeyen bir arada Haliç'te kürek çekti" diyor.

Keykubat'ın ilk işi Frito Lay'e girmek oldu
Elazığ'da 1983 yılında doğan Hande Keykubat, Boğaz İçi Üniversitesi Mütercim Tercumanlık Bölümü'nden mezun oldu. YGA Liderlik Okulu'ndan sonra Amerika Liderlik Kampı'na katılan Keykubat, döndüğünde Frito Lay'ın insan kaynakları departmanına yönetici olarak girdi. Kısa bir süre önce işten ayrılan Keykubat'ın başka hedeflere yelken açtığı belirtiliyor. Keykubat, aynı zamanda müzikle de uğraşıyor.

YORUMLAR
Toplam yapılan yorum sayısı (0)


Yavuz SemerciYavuz Semerci
Gazeteport
Jale ÖzgentürkJale Özgentürk
Referans
Süleyman YaşarSüleyman Yaşar
Taraf
Lale SarıibrahimoğluLale Sarıibrahimoğlu
Taraf
Şahin NURSAÇANŞahin NURSAÇAN
Rotahaber
Fahri SARRAFOĞLUFahri SARRAFOĞLU
Rotahaber