Görmeyen Ressam Eşref Armağan

 

Eşref Armağan kendi resimleriyle

    Gözleri görmeyen bir insan resim yapabilir mi? İmkânsız gibi geliyor değil mi? Oysa hayatın getirdiği sürprizler ve istisnalar içinde bu da var. Evet gerçekten görmeyen bir insan resim yapıyor, hem de bu insan bir Türk, bizim vatanımızda bizim topraklarımızda yaşıyor. Adı Eşref Armağan. Doğuştan yüzde yüz görme engelli, daha açık deyişle kör.

    Çocuk yaşlardan beri resim sanatına ilgi duyuyor. Nesneleri elleriyle inceliyor. Uçak, hayvan gibi büyük objeleri, oyuncaklarını ya da maketlerine dokunarak tanıyor. Kendine özgü kabartarak çizme yöntemiyle önce resmin alt yapısını hazırlıyor. Sonra da boyuyor. Renk kavramını hiç bilmiyor, renkleri sorup öğrenerek ezberliyor ve başarıyla kullanıyor.

    Eşref Armağan, herhangi bir eğitim görmemiş. 1953 İstanbul doğumlu. Ekonomik imkânları son derece kısıtlı koşullarda büyümüş. Onun yaptığı resim çalışmalarına hayranlık duyan bir menajeri var. Joan Eröncel. Eşi Türk olan Amerikalı bir hanım. Eşref Armağan’ın sanatını sadece Türkiye’ye değil, bütün dünyaya tanıtmak için elinden geleni yapıyor. Çin, ABD, Hollanda gibi ülkelerde sergiler açmasını sağlıyor. BBC, CNN, Discovery Channel gibi televizyon kanallarında belgeselleri hazırlanıyor.

 

Eşref Armağan Bilim Adamları ile teste tâbi tutulurken,Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr.John M.Kennedy ile

    Eşref Armağan’ın beyni bilim adamlarınca inceleniyor.Eşref Armağan resim yaparken bütün görme engellilerdekinin aksine beyninde görme ile ilgili korteksin çalışmaya başladığı gözlenmiş.

    Resimleri son derece başarılı bulunuyor. Televizyonda canlı yayında resim yapıyor. Eserlerini içeren bir kitap hazırlanıyor ve bir vakıf yararına satışa sunuluyor.

Eşref Armağan'ın yaptığı resimlerden biri

    Eşref Armağan belki de dünyada resim yapabilen tek kör, ancak tarihte bu özelliğe sahip başka görmeyenlerin de yaşadığı kaydediliyor.

    Son derece esprili bir kişiliği olan sevgili Eşref Ağabey ile uzun yıllardır tanışıyoruz. Yaşam öykümüzü anlatan kitabımız “Karanlığın Rengi Beyaz” ın ilk iki baskısında Eşref Armağan’ın bir resmini kapak yapmıştık.

Discovery Channel'de yayınlanmış olan belgeseli:

http://www.mytopclip.com/play.php?vid=882

 

Eşref Armağan’ın Resmi Sitesi:

http://www.esrefarmagan.com

 

Kerim Altınok