Müzikal Öz Geçmişimiz

 

Kerim Altınok annelerinin, çocukken aldığı oyuncak piyanosu ile

Kerim ve Selim Altınok kardeşler müziğe, annelerinin ilkokul birinci sınıfı geçme hediyesi olarak aldığı oyuncak piyano ve ksilofon ile başladılar.

Kerim ve Selim Çocukken küçük akordiyonları ile

Radyoda dinledikleri müzikleri kulaktan çalabiliyorlardı, anneleri müziğe yatkınlıklarını fark etti. Üçüncü sınıfa geldiklerinde en çok istedikleri kırmızı akordiyonlarına kavuştular.

Kerim ve Selim Altınok blok flütlerle

Okullarında açılan müzik kursuna devam ettiler. Bir yıl içinde, yeni popüler şarkıların notalarını kendileri çıkartıp sınıfa öğretecek düzeye geldiler. Beşinci sınıfta özel org dersleri aldılar. Orta okulda blok flüt ile tanıştılar.

Selim Altınok kemanıyla

Ardından Kerim gitar, Selim mandolin ve keman çalmayı öğrendi.

Selim keman,Kerim akordiyon çalarken

Üniversitede, İstanbul Üniversitesi Çok Sesli Korosu’na katıldılar. Bu arada “GRUP DİNLENCE” adıyla kendi müzik topluluklarını kurdular, beste çalışmaları yaptılar, üniversitelerde ve çeşitli kültür merkezlerinde konserler verdiler, bu etkinliklerde çoğunlukla kendi eserlerini seslendirdiler. 1988 – 1991 yılları arasında İ.Ü. Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Batı Şan Bölümü’ne devam ettiler, aynı yıllarda Timur Selçuk Çağdaş Müzik Merkezi, Armoni sınıfından mezun oldular. 1994 yılında Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi bünyesinde çok sesli koro kurdular.

Çok Sesli Koro Yunus Emre Kültür Merkezinde

Türkiye’nin Görme engelli müzisyenlerden oluşan tek polifonik korosu olan bu topluluğun yaklaşık on yıl süreyle şefliğini yaptılar. Koroyla Altmışa yakın konser verdiler, festival ve yarışmalara katılıp çok sayıda ödül kazandılar.

Yıkım Şenliği Konserinde Leman Sam,Kerim-Selim Altınok

Galata Şenliği Konseri Yusuf Basmacı,Kerim-Selim Altınok

2004 yılından itibaren Selim – Kerim Altınok İkilisi olarak verdikleri konserlerle dinleyicileriyle buluşmaya devam ediyorlar. Özellikle, Sabancı Center, İş Sanat ve Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki konserleri ile, engellilik konusuna vurgu yapmış ve toplumda bir duyarlılık meydana getirmeye çalışmışlardır.Av.Dr.Selim Altınok ve Av.Dr.Kerim Altınok,İstanbul Barosu’nun kuruluş yıldönümleri ve çeşitli etkinliklerinde bazen piyano eşliğinde,gitar ve mandolinleri ile sahne alıyorlar.

İstanbul Barosu Türkü Gecesi Konser sonrası Kerim ve Selim Altınok'a çiçek verilirken

Müzik yoluyla bir misyon üstlendikleri bu tür sosyal etkinliklerin yanı sıra Altınok Kardeşler profesyonel müzik yaşamlarını da sürdürmektedirler.1988 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli lokallerde sahne almaktadırlar. 1990 yılında besteci ve aranjör Melih Kibar ile tanıştılar, onun lansmanıyla 2000 yılına kadar Antalya, Side, Bodrum gibi tatil merkezlerinde turistik tesislerde müzik yaptılar.

Selim Altınok, halen Türkiye’nin sayılı mandolinistleri arasında yer almaktadır. Mandolin ve gitar çalmanın yanı sıra, sahnede seslerini de kullanmakta, Kerim solist, Selim vokalist olarak performans sergilemektedirler.

Halen,Taksim İstiklâl Caddesinde, İktisatlılar Evinde (İFMC) sahne alarak,profesyonel müzik yaşamlarına ve sevenlerine seslenmeye devam ediyorlar.

BalalaykaÇarango