Rüya Ve Maskeler Teyatral Dans Gösterisi

Rüya ve maskeler bir teatral dans gösterisi.

Engelli ve engelsiz dansçıların birlikte sunduğu performans, izleyenlere unutulmaz anlar ve farkındalık yaratacak bir deneyim yaşatıyor.

Senaryosunu Ramazan Baş, kareografisini Hakan Ceyhan, dramaturjisini Irmak
Bahçeci'nin hazırladığı, Tan Sağtürk’ün sanat danışmanlığında gerçekleştirilen projeye, Kerim-Selim Altınok canlı müzikleriyle katılıyorlar. Mutlaka izlemelisiniz.

Oyundan elde edilen gelir TOFD’nin Gürpınar’daki bakım evinin giderleri için kullanılıyor. Gösteriyi izlemeye gelen misafirler TOFD projelerine katkıda bulunmak isterlerse bilet alarak destek verebiliyorlar.

Rüya Ve Maskeler Tanıtım Videosu

Gösteri günlerini takip etmek için TOFD Resmi Web Sitesi

 

 

  

 

 

 

 

RM_Afis.jpgRM_KerimSelimLindaVeDanscilarBeyazKiyafetle.jpgRM_KerimSelimBastonShow.jpg

 

DANS EDERKEN ENGEL YOKTUR; DANS ENGEL TANIMAZ

 

 

TOFD ,1998 yılında kurmuş olduğu sanat atölyesi çalışmalarına Rüya ve Maskeler isimli dans
gösterisini ekledi.

“Rüya ve Maskeler” engellenerek yaşamaya, zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükleri anlatıyor.

Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan “Rüya ve Maskelerin” hikâyesi; abartılmış gibi dursa da, çağımız insanının,  insan sorununa/engelliye olan ilgisizliği, ötekileştirmedeki başarısı ve yabancılaşmasını ele alıyor.

Hikaye; empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlıyor.Rüya ve Maskeleri Sergileyen Ekip; ortopedik engelli, işitme engelli, engelsiz, Toplam: 12 dansçıdan oluşmaktadır.

 3 görme engelli, 1 engelsiz sanatçıdan oluşan  müzik topluluğu; (Keman;
Şafak Tunalıoğlu, Piyano; Tuna Sagay,  gitar-flüt KERİM ALTINOK  ve  mandolin SELİM ALTINOK) gösteriye canlı müzikle eşlik
ediyor.

Toplum, her bireyin gönlüne göre yaşadığı, kendini gerçekleştirebildiği bir sosyal alan mıdır, engelleri sebebiyle ötekileşmiş olanların yaşamını daha da güçleştiren içten içe sevgisizlikle boğuşan bir kalabalığın oluşturduğu dev bir organizma mı? Sokağa çıkın, otobüse binin, binalara girin, merdivenlerden çıkın, yatağınıza uzanın. Tüm bunlar her gün sayısız defa yaptığınız, üzerine düşünmeye bile gerek görmediğiniz eylemlerden başka bir şey değil. Şanslısınız. Bazılarımız için yatak fazla yüksek bir tepe, sokaklar hareket etmemize izin vermeyen yerler, insanlarsa maskelerinin ardında yüzleri unutulmuş olanlar haline gelmiş…

Sahne üzerinde profesyonelce dans eden dansçılarımızı izleyin... İmkânsızı olanaklıya çevirmenin yolu, hala karşımızdakini anlamaktan geçiyor... Aynı şehirde yabancılarız. Bir gün korkmamak, birbirimizin varlığını kabul ettiğimizde mümkündür belki de.

Biz aylarca çaba sarf ettik, beraber ter döktük dans ederken. Hazırız ve sizi tanışmaya bekliyoruz…

Destekleriniz için TEŞEKKÜR ediyoruz.