Satranç Saati Programları

Dijital Satranç Saati Mekanik Satranç Saati

  Resmi satranç partileri özel satranç saatleriyle oynanır. Satranç zamana karşı oynanan bir oyundur ve böyle bir sınırlama konulmazsa partilerin çok uzaması hatta bitmemesi söz konusu olabilir.

 
Satranç saatleri aynı kutunun içinde iki masa saati kadranını içerir ve her iki taraf için konulan bir düğmeye basılarak hamlesini yapan tarafın saati durdurulup aynı anda karşıdaki oyuncunun saatinin çalışması sağlanır.
Bu saatler 30 Dolarla 70 – 80 Dolar arasında fiyatlarla satılmaktadır. Mekanik saatlerin yanı sıra dijital olanları da vardır ve bunların fiyatları biraz daha yüksektir.
Görme engelli satrancında ise mekanik kabartma satranç saatleri ve konuşan dijital saatler vardır. Bunların fiyatları daha da fazla olup üstelik ülkemizde üretilmediğinden temin edilmeleri de kolay değildir. 2011 yılında Türkiye Satranç Federasyonu bu konuda güzel bir adım atmıştır. Bilinen bir model saatlere yurt dışında ses ünitesi eklettirerek ülkemizdeki görme engelli satranççıların kullanımına sunmuştur. Türkiye görme engelliler şampiyonalarında bu saatler kullanılmaktadır. İngilizce olarak dakika ve saniyeyi seslendiren bu saatler satışa arzedilmemiş, belli sayıda ürettirilerek kullanıma sokulmuştur. Bazı teknik yetersizlikleri olmakla birlikte çok iyi bir prototiptir. Türkiye Görme Engelliler Millî Takım oyuncuları katıldıkları yurt içi ve yurt dışı turnuvalarda bu saatlerden yararlanabilmektedirler. Ayrıca dünya körler satranç arenasında böyle bir sosyal girişim ilk defa görülmüştür.
TSF'ye ve o dönemde başkan olan Sayın Ali Nihat Yazıcı'ya camiamız adına teşekkür eder, ürünün geliştirilmesini yeni TSF yönetimlerinden dileriz.
Evde satranç oynarken saat sorununa maliyetsiz bir çözüm bulabilmek için bilgisayarlarda hazırlanmış  Satranç saati programlarından yararlanabiliriz.
Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak indirebileceğiniz shareware ücretsiz satranç saati programı "Ear Clock" bizim öneri ve yönlendirmelerimizle, satranç sever bir programcı dostumuz, sevgili Cemil Vargel hazırlamıştır. Kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.
Program görmeyenlerin kullanımı açısından da son derece uygun olup indireceğiniz dosyanın içinde kısa kullanım kılavuzu da mevcuttur. Bu programda saniye eklemeli saat ayarı da yapılabilmektedir. Satranç oynayan rakipler saat yerine bilgisayar programını kullanabilmekte ve hamlelerini yaptıktan sonra klavyeden bir tuşa basarak rakibin saatini çalıştırabilmektedirler.