• strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 917.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 917.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/modules/node/views_handler_filter_node_status.inc on line 15.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_argument_validate::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_argument_validate.inc on line 87.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_argument_validate_taxonomy_term::options_submit() should be compatible with views_plugin_argument_validate::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_plugin_argument_validate_taxonomy_term.inc on line 165.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/selimker/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Satranç Kombinezonları

Kombinezon 1- Vladimirow - Nesterov 1988

Konum:

Beyazlar: Şg1, Vh6, Kc1, Fg2, Ac4, Ae4, Pa3, b2, d3, e2, g4, h2.

Siyahlar: Şg8, Vb5, Ka8, Kf8, Ff7, Aa6, Pa4, b7, d4, e7, f6, f4, h7.

Beyaz oynar kazanır

 

Bu pozisyon 1988'de Vladimirow ile Nesterov partisinde oluşmuştur.

Beyazlar kalite ve bir piyon eksiktir. Ancak malzeme azlığına karşın tahtadaki durum nedeniyle bir kaç hamlede oyunu kazanmaktadır. Beyaz vezir siyah şaha çok yakındır. Siyah şahın önündeki piyon zinciri bozulmuş ve iki tane önemli zayıf kare oluşmuştur. Bunlar "h7" ve "g7"'dir. Beyazın iki atı tahtanın merkezinde ve rakip şaha saldırabilecek aktif konumdadırlar. Diğer beyaz taşlar da iyi konumdadır. Buna karşılık siyah aletler bağlantısız biçimde dizilmiştir. At tahtanın kenarında, kaleler etkisiz ve vezir şahına yardım etmekten uzak durumdadır.

Hamleler şöyledir.

 

1. Acd6

     (Beyaz atını feda etmiş gibi görünüyor. Gerçekte siyah bu taşı alamaz, çünkü hemen mat olur. Eğer, 1. ... exd6 2. Axf6+ Şh8 3. Vxh7+ ve mat. At alınamayacağı gibi üstelik de rakip veziri tehtit ederek zaman kazanıyor.)

 1. ... Vxb2

     (Siyah bir piyon daha aldı ve üstelik beyaz kaleyi istiyor. Ne varki yaklaşan mata karşı bunların hiç faydası yoktur. Vezir piyonu almak yerine başka bir kareye de gitse matı engelleyemezdi. Bunu araştırmayı okuyucuya bırakıyoruz.)

 2. Af5

     (Beyaz siyah şahın önündeki ikinci zayıf kare olan g7'den matla tehtit ediyor. Bu uğurda c1'deki kalesini bile bırakıyor.)

 2. ... Vxc1+

Kombinezon 2- Gulko - Saidy (Los Angles 1987)

Konum:

Beyazlar:

Şg1 Vh5 Ke1 Kd1 Fe4 Fg5 Pa2, c5, e5, f2, g3, h4

Siyahlar:

Şh8 Vc7 Ka8 Kf8 Fb7 Ad5 Pb3, b5, c6, e6, f7, g7, h6

Beyaz oynar kazanır

 

Bu pozisyon Gulko - Saidy arasında oynanan Los Angeles 1987 partisinde meydana gelmiştir.

(Beyaz bir piyon eksiktir. Ancak taşları siyah şaha atak yapmaktadır. Aktif olmayan bir aleti yoktur. Siyahın kaleleri ve özellikle "b7"'deki fili iyi yerlerde değildir.

Beyaz için akla hemen geliveren 1. Fxh6 feda hamlesi sanıldığı kadar etkili değildir. Örneğin: 1. Fxh6 g6 2. Vf3 Kg8 ve beyaz fazla bir şey elde edemez. Konum mata götürecek bir hamleler dizisi için hazırdır ancak siyahın merkezde duran ve şahını korumak bakımından en etkili taşlarından biri olan "d5" atını ortadan kaldırmak sonucu hızlandırmak açısından gereklidir. Beyaz bu nedenle kalite feda eder ve sonra da oyunu seri biçimde bitirir.)

 1. Kxd5

(Siyahın bu kaleyi hangi piyonla aldığı sonuca etki etmez.)

 1. ... cxd5 2. Ff6

(Bu hamle önemlidir. Beyaz şimdi Vxh6+ ve sonra da matla tehtit ediyor. "f6" karesine oturan fil siyah "f7" piyonunun ilerlemesine ve "c7"'deki vezirin şahının önündeki matı gerçekleştirecek olan kareleri korumasına engel olur.)

 2. ... Şg8

(Bu oyunu biraz uzatabilecek tek hamledir.)

 3. Vg4

(Beyaz "g7"'den yine mat istiyor ve siyahın verilebilecek tek yanıtı var.)

 3. ... g6

(Ve son perde! Beyaz alışılmış fil fedasıyla partiyi sonlandırıyor.)

 4. Fxg6 fxg6 5. Vxg6+ 1-0

 

Hazırlayan Kerim Altınok

 

Kombinezon 3- Vasiukov'dan Bir Örnek

Konum:

Beyazlar:

Şh1 Vg2 Ke1 Kg1 Fb3 Fd2 Pa2,b2,c3,f5,h2.

Siyahlar:

Şh8 Vb8 Ka8 Kg8 Fc8 Af6 Pa5, b6, c6, f7, g7, h6.

Beyaz oynar kazanır

 

Bu pozisyon ülkemize gelip milli takım antrenörlüğü yapan Rus büyük usta Vasiukov'un bir oyunundan alınmıştır.

Beyazlarla oynayan üstadın pozisyonu avantajlıdır. "g" dikeyinde ciddi bir baskı vardır. Her iki fil de rakip şaha bakmaktadır. "e1"deki kale de açık stunu kontrol etmektedir. Buna karşılık siyah taşlar pasif ve savunma konumundadırlar. Vezir kanadı gelişmemiştir. Şah kanadında savunma için kale ve at mevcuttur ama bunlar da yeterli olmamaktadır. Aslında siyah "f7" piyonu savunmasızdır ve beyaz bu piyonu fil ile alarak "g8" kalesini tehtit edebilir. Bu kale "g7"'deki matı önlediği için yerinden kıpırdayamaz. Böylece beyaz kalite kazanabilir. Ama aşağıda görüleceği gibi çok daha etkili bir devam yolu vardır.

 1. Fxh6!

     (Görünürde tehlikeli bir taş fedası. Siyahlar bu fili aldığında açılan dikeyden kalesi ile beyaz vezire saldıracak. Ama beyazlar bunu hesaplamış ve ikinci hamledeki daha da şık olan yeni sürprizi hazırlamıştır. Siyahlar "g7"deki baskı yüzünden bu fili almak zorunda görünüyor.)

 1. ... gxh6 2. Re8!! Beyaz kazanır.

     ("g8" kalesini açmaza alıp kesti. Siyahlar "e8" kalesini atla ya da kaleyle alabilir. Ama her ikisinde de beyaz mat eder. Siyahın beyazın ilk hamlesi olan Fh6'ya karşılık bu taşı almaması halindeki olasılıkların hesabını size bırakıyoruz.)

 

Kombinezon 4- Dimitrov - Ivanov (Bulgaristan 1983)

Konum:

Beyazlar:

Şh2 Ve2 Ka1 Kb1 Ff3 Ae1 Pa4, b2, c3, f2, g2, h3.

Siyahlar:

Şh8 Vh4 Kg8 Kh6 Fh5 Fe5 Pa6, b5, d6, f5, f4, h7.

Siyah oynar kazanır

 

Dimitrov - Ivanov (Bulgaristan 1983)

Siyahın ağır topları beyaz şahın karşısına yerleşmişler. "g" ve "h" dikeylerinde büyük bir baskı var. Beyaz şahının çevresindeki noktaları hafif taşlarıyla koruyor. Ancak kaleleri olay mahalinden çok uzaktalar. Siyahın "f" dikeyindeki piyon dublesi bu örnekte işe yarıyor. Fırtına en sağlam gibi görünen noktaya vurarak başlıyor.

 

  1. ... Kxg2+

     (Bu kareyi beyazın üç taşı birden koruyordu. Feda edilen kale "g2" piyonunu ortadan kaldırarak yeni bir zayıflık doğuruyor ve "h3" noktası hedef olmaya başlıyor. Şimdi beyaz kaleyi neyle alırsa alsın çok şık biçimde oyun bitiyor.)

  2. Axg2 Vxh3+ 3. Şxh3 Fxf3+ siyah kazanır.

( 2. Şxg2 Vxh3+ 3. Şxh3 Fg4 mat.)

Kombinezon 5- Ubilava -- Agzamov (Rusya 1983)

Konum:

Beyazlar:

Şb1 Ve1 Kd1 Kg1 Fc3 Ah6 Pa2, b3, c4, d5, g5, h4.

Siyahlar:

Şh8 Va3 Ke8 Kf8 Fe7 Ad7 Pa5, b6, c7, e5, f5, h7.

Beyaz oynar kazanır

 

Ubilava -- Agzamov (Rusya 1983)

Beyazın "e5" piyonu üzerinde baskısı var. Ayrıca şah kanadında ilerlemiş piyonlar, rakip şaha saldıran bir at ve tetikte bekleyen bir "g1" kalesi. Siyah ise uzun rok yapmış olan beyaz şaha yalnızca veziriyle saldırmaya çalışıyor.

  1. Fxe5+ Axe5 2. Vxe5+ Ff6

     ( Kıritik nokta! Beyaz fili alamıyor gibi görünüyor, çünkü veziri boşta. Ama gerçek böyle değil.)

  3. gxf6! Kxe5 4. Kg8+!! Kxg8 5. Af7+ Mat

Kombinezon 6- Anderssen'den Masallar (2 şık kombinezon)

ANDERSEN’DEN MASALLAR

 

Edebiyat dünyasında Danimarkalı ünlü bir masal ustası var, “Andersen”. 1805 - 1875 yılları arasında yaşamış. Andersen’in masallarını özellikle minik okurlarımıza öneririz. En tanınmışı “Kibritçi Kız”.

Bir de satranç dünyasının masalcısı var tabii! Ne tesadüf onun da adı Anderssen. 1818 – 1879 yılları arasında Almanya’da yaşamış, yani masalcı Andersen’le çağdaş. 19. Yüzyılın önde gelen oyuncularından. 1851 Londra, 1862 Londra ve 1870 Baden-Baden gibi üç önemli turnuvayı kazanmış. “Ölmez Parti” olarak anılan oyununun yanı sıra bir çok unutulmaz partisi var.Satranççı Anderssen de satranç tahtası üzerinde masallar anlatıyor, yaptığı hârika hamlelerle tarihe geçen ve bugün bile incelemekten mutluluk duyacağımız kombinezonlar bırakmış bizlere. Şimdi bunlardan ikisini birlikte inceleyelim:

 

Kombinezon 1.

Anderssen- Zukertort

Breslau, 1862

Konum 1:

Beyaz Taşlar:

Şh2, Ve5, Kh4, Fb2, Fc2, Ag3, Pa2, Pf6, Pg2, Ph3.

Siyah Taşlar:

Şg8, Vd6, Kd8, Kf8, Fb7, Aa5, Pa6, Pb5, Pc4, Pf7, Pg6, Ph7.

 

Kombinezon 7- Boros - Szabo Budapeşte 1937

Konum:
Beyazlar:
Şh1, Vg3, Kf1, Kh3, Fb2, Fd3, Pa2, b3, c2, e5, g2, h2.
Siyahlar:
Şg7, Vd7, Kc8, Kf8, Fe7, Ae6, Pa6, c5, d5, f7, g6, h7.

Beyaz oynar kazanır

Boros - Szabo
Budapeşte, 1937
Beyazın özellikle ağır topları Siyahın zayıf şah kanadı piyon duruşuna karşı etkili şekilde yerleşmiştir. Şah kanadına bakan Beyaz filler de kombinezonun oluşmasında etkilidir.
1. Kxh7+ Şxh7 2. Kxf7+ Kxf7
(Beyaz rakip şahın koruyan piyon zincirini kırmak için iki kalesini de ardarda feda etti. Ancak birini hemen geri alır ve kalan siyah taşlar şahına yardım etmekten uzaktır.)
3. Vxg6+ Şh8 4. Vxf7 1-0

"
(h7'deki matı önlemek için siyah e6 atı yerinden kalkarsa bu defa beyazın e5 piyonu hareketlenir ve b2'deki fil devreye girer.)

İçeriği dağıtıma sok