Winboard'la Oyun İnceleme

Winboard pgn formatındaki satranç dosyalarını açabilir ve bunların içindeki oyunları incelenmek üzere görüntüleyebilir.

Bunun için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

  1. Başlat menüsüne girip tüm programların altında yer alan Winboard simgesini bulalım. Bunun içine sağ yön tuşuna basarak girdikten sonra aşağı yön tuşuyla “Winboard Startup Dialog” simgesine gelip enter tuşuna basalım.
  2. Karşımıza Winboard’la yapılabilecek işleri gösteren üç seçenek çıkar. Parti bakmak için iki defa aşağı yön tuşuna basarak “Oyun inceleme ve düzenleme” seçeneğine gelip enter tuşuna basalım. Winboard’a Türkçeleştirme dosyaları uygulanmamışsa bu seçenek “View game” olarak gözükür. Artık boş olarak Winboard programı açılmıştır.
  3. Şimdi ctrl+o ile dosya açma iletişim kutusuna girelim. Shift+tab basarak listeye geldiğimizde istediğimiz pgn dosyasını bulup enter ile açalım. Bu dosya açıldıktan sonra yukarı aşağı okları kullanarak istediğimiz oyunun üzerine gelip yine enter ile bu partiyi açabiliriz.

4. Açtığımız oyun birinci hamleden itibaren tahtada incelenebilir. Hamlelerin ilerlemesi sırasında bazı olası gereksiz okumaları engellemek için insert+s tuşlarına basarak ekran okuma modunu “hiç biri” seçeneğine getirmeniz önerilir. Böylece çok temiz bir seslendirmeyle sadece yapılan hamleleri ve hamle numaralarını duyacaksınız.
Dilerseniz yön tuşlarıyla tahtadaki 64 kareyi tek tek dolaşarak taşların yerlerini kontrol edebilirsiniz.

Çalışmamızı kolaylaştırmak için aşağıdaki tuş kombinasyonlarından yararlanabiliriz:

Hamleleri ilerletme: alt+sağok

Hamleleri geriyealma: alt+sol ok

Oyunun en başına dönme: alt+home

Oyunun en sonuna gitme: alt+end

Tahtadaki beyaz taşların yerlerini öğrenme: alt+w

Tahtadaki siyah taşların yerlerini öğrenme: alt+B

Tahtadaki bütün konumu öğrenme: alt+p

  1. İnternetten oyun bulma:

Winboard’la incelemek üzere çeşitli kaynaklardan usta partileri sağlayabilirsiniz. Aşağıda internet aracılığıyla en güncel partilere ulaşmak için iki web sitesi tanıtılmakta ve kullanımı açıklanmaktadır. Bu maddedeki katkısından ötürü Dr. Ahmet Ergin’e teşekkür ederiz.

 http://www.chessgames.com

E harfiyle ulaşılabilecek alana oyuncu adını yazıp entere basınca o oyuncunun maçları tablo halinde listeleniyor. Listeyi kısıtlamak için rakibin adını yılını da girebilirsiniz.

Gelişmiş arama yöntemi bu yazım alanının birkaç satır altında tablo olarak yer almaktadır. Burada seçim kutuları ve yazım alanlarından faydalanarak oyuncu isimleri, yıl, siyah veya beyazla oynama, açılışa, kazanana göre arama imkanlarına sahipsiniz. Find chess games düğmesine basın. Arama sonuçları tablo halinde gelir. Tablonun üstünde kaç oyunun bulunduğu görülebilir. Oyunu indirmek için linki yeni pencerede açın. Java ile ilgili bir mesaj gelebilir. Tamama basın. Download linkine tıkladığınızda oyun bilgisayarınıza inecektir. Ayrıca bu sayfada aynı oyuncuların sitede bulunan diğer maçları, bu açılış hakkında istatistiklere ait linkler de bulunmaktadır.

http://www.pgnmentor.com/files.html

sitesinde usta oyuncuların, açılışlara göre ve turnuvaların toplu oyunlarına ulaşabilirsiniz. Linkleri listeleyip istediğinizi tıkladığınızda dosya hemen inecektir.