Edebiyatta Körlük

 

 Edebiyatta körlük zaman zaman işleniyor. Kimi eserlerde görmeyen bir karakter yer alıyor. Yazarların körlüğe bakış açıları toplumdaki ön yargılar kadar hatalı olmasa da bazan yetersiz kalabiliyor.
Okuduğumuz kitaplarda tespit edebildiğimiz körlüğe bakış açılarını bu bölümde paylaşmak istiyoruz.
 
  Yüz Yıllık Yalnızlık (Roman)
  Yazar: Gabriel Garcia Marquez
 
Kitapta kalabalık bir güney Amerika ailesinin bir kaç kuşak süren yaşamı konu ediliyor. Roman boyunca hep gündemde kalan ve bir kaç nesille birlikte olacak kadar uzun yaşayan anne Ursula yaşlılığında görme yetisini kaybeder. Marquez bu bölümlerde körlüğe oldukça çağdaş bir bakış açısıyla yaklaşmış, gereksiz duygusal öğelere yer vermemiştir. Hatta bir sahnede Ursula’nın evde yürüyüş biçimini anlatırken adını söylemeden yüksek kol tekniğini vurgulamaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde kapalı mekanlar için öğretilen bu yöntemde görmeyen kimse baston kullanmaz ama vücudunu çarpmalardan korumak için bir elini baş seviyesinde diğerini de belinden aşağıda tutar.
---------------------
 
  Dar Kapı (Roman)
  Yazar: Andre Gide
 
Genç bir rahip yolda terk edilmiş bir kız çocuğu bulur. Çocuk göremiyor ve üstelik konuşamıyordur. Onu evine götürüp bakan rahip kızın eğitimini de üstlenir. Beethoven’in Pastoral senfonisini dinleyen kız duyduğu seslerle muhteşem bir dünya kurar kendine. Bu eserde yazarın bakış açısı oldukça duygusaldır.
-------------------
   Körlük (Roman)
  Yazar: Saramago
 
Tam bir kurgu roman. Adı verilmeyen bir ülkede bir adam trafikte araba kullanırken kırmızı ışıkta beklediği sırada aniden görme yetisini kaybeder. Gözlerinde sadece beyaz bir görüntü kalır. Sonra gittiği doktor ve oradaki diğer hastalar da kör olurlar. Zamanla bu sayı artar. Devlet karantina amacıyla görme yetisini kaybedenleri bir akıl hastanesine kapatır. Olaylar çok çarpıcı biçimde gelişir. Aslında körlüğün simgesel olarak kullanıldığı bu kitapta yazarın bakış açısı çağdaş sayılabilir. Yine de yer yer ön yargılara rastlanır. Körleri çok zor hareket eden insanlar olarak görürüz bu kitapta. Ancak söz konusu kurguda bu insanlar aniden ve hazırlıksız olarak körlüğe yakalanmışlardır.