Kombinezon 3- Vasiukov'dan Bir Örnek

Konum:

Beyazlar:

Şh1 Vg2 Ke1 Kg1 Fb3 Fd2 Pa2,b2,c3,f5,h2.

Siyahlar:

Şh8 Vb8 Ka8 Kg8 Fc8 Af6 Pa5, b6, c6, f7, g7, h6.

Beyaz oynar kazanır

 

Bu pozisyon ülkemize gelip milli takım antrenörlüğü yapan Rus büyük usta Vasiukov'un bir oyunundan alınmıştır.

Beyazlarla oynayan üstadın pozisyonu avantajlıdır. "g" dikeyinde ciddi bir baskı vardır. Her iki fil de rakip şaha bakmaktadır. "e1"deki kale de açık stunu kontrol etmektedir. Buna karşılık siyah taşlar pasif ve savunma konumundadırlar. Vezir kanadı gelişmemiştir. Şah kanadında savunma için kale ve at mevcuttur ama bunlar da yeterli olmamaktadır. Aslında siyah "f7" piyonu savunmasızdır ve beyaz bu piyonu fil ile alarak "g8" kalesini tehtit edebilir. Bu kale "g7"'deki matı önlediği için yerinden kıpırdayamaz. Böylece beyaz kalite kazanabilir. Ama aşağıda görüleceği gibi çok daha etkili bir devam yolu vardır.

 1. Fxh6!

     (Görünürde tehlikeli bir taş fedası. Siyahlar bu fili aldığında açılan dikeyden kalesi ile beyaz vezire saldıracak. Ama beyazlar bunu hesaplamış ve ikinci hamledeki daha da şık olan yeni sürprizi hazırlamıştır. Siyahlar "g7"deki baskı yüzünden bu fili almak zorunda görünüyor.)

 1. ... gxh6 2. Re8!! Beyaz kazanır.

     ("g8" kalesini açmaza alıp kesti. Siyahlar "e8" kalesini atla ya da kaleyle alabilir. Ama her ikisinde de beyaz mat eder. Siyahın beyazın ilk hamlesi olan Fh6'ya karşılık bu taşı almaması halindeki olasılıkların hesabını size bırakıyoruz.)