Kör Yazarlardan Körlük Üzerine

   Bu sayfada ülkemizde yaşayan kör yazarların özellikle körlüğü konu alan kitapları anılacaktır. Elbette bazı görmeyen yazarların farklı konularda kitapları vardır. Örneğin aşağıda anılan Mithat Enç’in kendi uzmanlık alanıyla ilgili çok sayıda bilimsel eseri bulunmaktadır. Biz bu sayfada sadece körlüğü işleyen kitapları anacağız. Vereceğimiz liste araştırmalarımız arttıkça genişleyecektir.

    Bu kitaplar kitapçılarda ya da basan yayınevlerinde bulunabilir. Görme engelli okurlar için ses kayıtları, konuşan kitaplıklarda ve www.getem.boun.edu.tr adresinde bulunabilir.
 
 Bitmeyen Gece-Doç. Dr. Mithat Enç
Hukuk Fakültesinde okurken görme yetisini kaybeden, daha sonra yurt dışında öğrenimine devam edip, akademik alanda özel eğitim bölümünü kuran ve bu alanda çok sayıda eserler veren yazarın yaşam öyküsü.
 
 Kör Uçuş - Av.Gültekin Yazgan
Avukat, öğretmen ve yazar kimliklerinin yanı sıra Altı Nokta Körler Derneğinin kurucu üyeleri arasında bulunan Yazgan, yaşam öyküsünü anlatıyor.
 
 Hayata Dokunmak- Halis Kuralay
Boğaziçi Üniversitesini bitirdikten sonra çalışma hayatına atılan ve İstanbul Özel Eğitim Millî Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Kuralay kitabında yaşamını, ailesini, arkadaşlarını ve dernek deneyimlerini paylaşıyor.
 
 Tarihte Ünlü Körler- M. Emin Demirci
Tarihte adları duyulmuş, başarılara imza atmış körleri konu alan hacimli bir kitap.
 
 Karanlığın Rengi Beyaz- Av.Dr.Kerim Altınok  ve  Av.Dr.Selim Altınok
Hukukçu, müzisyen, eğitimci kimlikleriyle yazarların yaşam öyküsü. Kitapta Amerika seyahat notlarıyla orada görme engellilerle ilgili durumu anlatan bir bölüm de yer alıyor.