LOUİS BRAİLLE

 

Louis Braille  Louis Braille  4 Ocak 1809 'da Paris yakınlarında Coupvray köyünde doğdu.Babası Simon-René Braille saraçtı. (Koşum ve eyer takımları,deri,v.s den bavul, çanta,ayakkabı yapan kişi) Üç yaşında babasının mesleğiyle ilgili olarak kullandığı oldukça büyük iğnesiyle sol gözünü yaraladı.Zamanında doktora götürülmeyince Sympathetic ophthalmia nedeniyle (Gözlerden birinin travmaya uğramasından sonra aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak meydana gelen iki yanlı ağır bir vaka) diğer gözünü de etkileyen bu talihsiz olay neticesi önce sol daha sonra da sağ gözünü kaybetti.O yıllarda ailesine "Niye her zaman aydınlık?" gibi sorular sorardı. 
 
Braille 7 yaşında Paris'te bulunan, dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen (Institution Royale des Jeunes Aveugles)Genç Körler Kraliyet Enstitüsünden burs kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi. Ancak okulun şartları çok da iyi değildi. Braille'e öğün olarak kuru ekmek ve su veriliyor bazı öğrenciler de istismar edilip ceza olarak odalara kilitleniyorlardı.Braille yetenekli,aydın ve yaratıcı bir öğrenciydi, okulunda çello ve org çalıyordu.Fransa'nın her yerindeki kiliselerde de org çaldı.
 
 Okul kitaplığında sadece üç adet kitap vardı ve okumayı çok seven Braille bunları kısa sürede okumuştu. Kendisi için yeni bir yöntem aramaya başladı.
 
Braille sistemi aslında Charles Barbier'in Napolyon'un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği sisteme dayanır. Barbier'in sistemi çok karışık ve öğrenilmesi zordu zaten askeriye tarafından da kabul görmemişti. 1821 yılında Charles Barbier Enstitünün körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier'in alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin anlaşılması zor olduğunu söyledi.Bir sembolden diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6'lı nokta sistemiydi.
 
Babasının kendisine hediye ettiiği kabartmalı bir ahşap zardan esinenerek, henüz 15 yaşındayken bu yeni alfabeyi tasarlayan Braille, kısa süre içerisinde dünya çapındaki bütün görme engelli insanların umudu oldu ve bu sistemi ilerleyen yıllarda matematik ve müziğe de uyarladı.
 
İlk görme engelliler kitabı olan Kelimeler, Müzik ve Basit Şarkılar Metodu, 1829 yılında yayınlandı ve arkadaşı Pierre Foucault ile beraber Braille bu yazım tarzını hızlandırmak için bir de makine geliştirdi.
 
Hayatının geri kalanını öğretmen olarak geçiren Braille,6 Ocak 1852 yılında, Paris’te tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetti.