Royal National Institute For The Blind

 

 İngiltere’de görme engelliler için kurulmuş bir enstitü var. Royal National Institute For The Blind (RNIB) (Körler Kraliyet Enstitüsü). 
Bu kuruluşun amacı görme engelliler için kabartma kitaplar ve gündelik eşyalar üretmek. Enstitünün hazırladığı kabartma materyal arasında edebî yapıtlar, bilimsel eserler, ders kitapları v.s. her türlü dokûman bulunuyor.
 
Braille müzik kitapları da hazırlanıp basılıyor. Klâsik batı müziği notaları, piyano, klâsik gitar ve diğer enstrûmanların  yanı sıra, orkestra eserlerinin kabartma notalarını da bulmanız mümkün. Biz enstrûmanlarımıza çalışırken klâsik gitar, keman ve flüt notaları getirtmiştik. Hangi müzik âletini çalıyorsanız ona ait eğitim kitaplarından ileri düzey solo eserlerin notalarına kadar bir çok Braille doküman bulunabiliyor. Beethoven, Clamenti ve diğer bestecilerin piyano sonatlarından Paganini’nin keman konçertolarına varıncaya kadar, yüzlerce büyük eserin partisyonları mevcut. Beethoven’in ünlü 9. senfonisi bile kabartma notaya alınarak basılmış ve 15 cilt tutuyor.
 
Enstitüde görme engellilerin gündelik hayatını kolaylaştırmak için üretilen çok sayıda ürün de satışa sunuluyor.
 
Beyaz baston, sesli mutfak araçları, yeterince doldurulduğu anda bib sesiyle uyarı veren bardak ve cezveler, konuşan tartı ve vücut ısısını ölçen dereceler, sesli tansiyon âleti, renkleri tanıyıp söyleyen renk dedektörü, oyun araç ve gereçleri, satranç takımı, iskambil kartları v.s.
 
Enstitüde bulunan kitap ve diğer araç gereç bedeli karşılığında İngiltere ve dış ülkelerdeki görme engellilerin alımına sunulmaktadır. Önceki dönemde kabartma notalar çoğunlukla “Termoform” baskı yoluyla naylon kağıtlara basılırdı. Günümüzde bilgisayar teknolojisi ve Braille yazıcılar sayesinde istenen kitaplar karton kitaplara basılarak alıcılara gönderilmektedir. İnternetin yaygınlaşmasından sonra enstitünün yolladığı mürekkep yazılı ürün katalogları ve ciltlerce tutan kabartma indexler tarihe karışmıştır.