Görmeyenler için uyarlanmış gündelik eşyalar

Gündelik hayatta ihtiyaç duyulan bazı araç ve gereçler, görmeyenlerin daha kolay kullanabilmeleri için bazı uyarlamalara tabi tutulurlar. Bazılarına ses özelliği eklenirken kimilerine de kabartma yazı ya da dokunularak ayırt etmeyi sağlayan özel işaretler konulur. Bazı araç gereçler ise sadece ve bilhassa görmeyenler için üretilirler. Şimdi bunlardan belli başlılarını tanıyalım:

Kabartma Kol Saati:
Kabartma kol saati fotoğrafı Kabartma kol saatine kolda bakılırkenÜzerindeki cam kapak açılıp kapanabilen saatlerdir. Kullanıcı saate bakacağı zaman bu kapağı kaldırarak parmaklarıyla kadrana dokunur. 12, 3, 6 ve 9 sayıları çift noktayla, diğer rakamlar ise tek noktayla kabartılmıştır. Akrep ve yelkovan özel olarak yapıldığı için dokunulduğunda kolayca kaymazlar.
Konuşan Kol Saati:
Konuşan kol saatiİçindeki çipler yardımıyla üzerindeki düğmeye basıldığında zamanı söyleyen bu saatlerin Türkçe konuşanları da üretilmektedir. Alarm ve saat ayarları da aynı konuşma sisteminden yararlanılarak görmeyen kullanıcı tarafından kolayca yapılabilir. Batıda imâl edilenleri daha pahalı olmakla birlikte, uzak doğudan getirilenler hayli ucuzdur.
Konuşan Masa Saati:
Konuşan masa saati fotoğrafıKol saatlerinde olduğu gibi üzerindeki düğmeye basıldığında zamanı söyleyen, alarm ve saat ayarları kolaylıkla yapılabilen sesli masa saatleri de mevcuttur.
Konuşan Tartı:
Konuşan tartıÜzerine çıkıldığı zaman göstergesinde beliren ağırlık miktarını sesli olarak da söyleyen tartılar üretilmiştir. Bunlar yurt dışındaki merkezlerden temin edilebilmektedir.
Konuşan ev ve vücut termometresi:
Konuşan vücut termometresiOda sıcaklığını sesli olarak söyleyen termometreler ve sağlık amacıyla vücut ısısını ölçüp, bunu sesli olarak anons eden dereceler üretilmektedir.

 

Bunların yanı sıra; konuşan uzunluk ölçer, mutfak terazisi, ütüler için ısıdan koruma araçları ve konuşan kan şekerini ölçme aletleri üretilmiştir.
Renk Tanıma Cihazı:
Renk tanıma cihazıİçindeki bir tarayıcı dedektör yardımıyla, üzerine tutuldukları yüzeyin rengini sesli olarak anons eden cihazlar üretilmiştir. Bunlar görmeyenlerin giysilerini renk uyumuna göre seçmelerine yardımcı olurlar. Bir yüzeye değil de boşluğa doğru tutulduklarında odada ışık varsa özel bir "bip" sesi çıkarırlar.Işık yoksa "siyah" diyerek lambaların açık ya da kapalı olduğunu anlamaya yararlar. Renk ayırma yeteneklerine göre 100 Dolardan bin dolara kadar giden değişik fiyatlarda satılırlar.
Konuşan Tansiyon Aleti:
Konuşan Tansiyon AletiÖlçülen tansiyonu, nabız vuruş miktarını söyleyen cihazlar vardır. Bunlar yalnız görmeyenler için düşünülmediğinden seri biçimde üretilirler ve ülkemizde de ucuz fiyatla temin edilebilirler.
Sesli, Kabartmalı Ev Ve Mutfak Eşyaları:
Konuşan mutfak terazisi Ütü koruyucu Konuşan metreBardağa doldurulan sıvının taşıp dökülmesini engellemek amacıyla geliştirilen cihazlar, bardağın kenarına takılırlar. Sıvı ölçer Sıvı belli bir seviyeye ulaştığında cihaz öterek kullanıcıyı uyarır.Fırınlarda pişme süresini ayarlamak için kullanılan saat benzeri cihazların üzerindeki rakamlara kabartma noktalar eklenerek uygun hale getirilirler.Çamaşır ve bulaşık makinelerinde de uygun programla ısının ayarlandığı düğmelerin çevresindeki rakamların bulunduğu noktalara kabartma yazı ile bu değerlerin yazılması, hatta yalnızca birer kabartma noktacık konulması yeterli olmaktadır. Ülkemizde bu konuda bazı firmalar görmeyenlere yönelik ürün tercihi sunmuşlardır.
Çok Kanallı Ve Ağır Devirli Teypler:
Çok kanallı,ağır devirli teypGörmeyenlerin eğitim hayatlarında kitaplarını okutmak ve not almak amacıyla en çok kullandıkları cihazlar teyplerdir. Okunacak malzemenin fazla olduğu durumlarda kasetten ve yerden tasarruf etme ihtiyacı doğmaktadır. Bu amaçla üretilen özel teyplerde, öncelikle bantın dönüş hızı azaltılarak iki kat avantaj sağlanmıştır. Bantın üzerine sol ve sağ kulaklıklardan ayrı ses gelmesini sağlamak amacıyla yapılan sterio kayıttan vazgeçilerek, aynı yüze iki ayrı kayıt yapılmasını sağlayan çift kanal metodu geliştirilmiştir. Böylece bu kaset kaydedici ve çalarlar bir saatlik bantı dört saat olarak kullanabilme imkanını vermişlerdir.Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle üretilen dijital kayıt aygıtları kaset kullanımını azaltmış ve bu teyplerin popülerliğine son vermiştir.
Kabartmalı Oyunlar:
Braille monopoly Braille scrabble Braille oyun kartları
Tavla, üç taş, dokuz taş, kızma birader, satranç ve benzeri oyunlarda kullanılan materyalin kabartmalı biçimleri üretilmiştir. Kabartma yazılı iskambil kağıtları da mevcuttur.